XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Woda, która trafia z kopalni do Gopła, będzie ponownie zbadana

 Woda, która trafia z kopalni do Gopła, będzie ponownie zbadana
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Będzie ponowne badanie wody pompowanej do Jeziora Gopło z odwadnianej przez Kopalnię Węgla Brunatnego Konin S.A. w Kleczewie (Wielkopolska) odkrywki węgla brunatnego Tomisławice.

Decyzję taką podjął w piątek Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Urząd nie zdecydował się na cofnięcie decyzji z 2008 roku wydanej przez marszałka województwa wielkopolskiego, udzielającej kopalni pozwolenia wodno-prawnego na odwadnianie odkrywki. Domagały się tego Greenpeace Polska i Związek Gmin Zlewni Jeziora Gopło.

Greenpeace Polska jest zdania, że działalność kopalni w Kleczewie powoduje pogorszenie stanu środowiska oraz zagraża życiu i zdrowiu ludzi. Ekolodzy zawiadomili o tym Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ) i zażądali przeprowadzenia nowych, niezależnych badań.

"Greenpeace przedstawił wyniki badań naukowców UMK w Toruniu, dotarły do nas także następne wyniki m.in. wykonane przez naukowców z poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Ponieważ przedstawione wyniki wykazywały rażące przekroczenia w zakresie zawartości żelaza i manganu, wodę zbadali inspektorzy delegatury wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska w Koninie" - powiedziała PAP Mariola Górniak, zastępca dyrektora departamentu środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Inspektorzy stwierdzili, że woda wypompowywana z odkrywki jest czysta, nie zagraża środowisku, a KWB przestrzega warunków określonych w pozwoleniu wodno-prawnym.

"Ponieważ rozbieżności w przedstawionym opracowaniu naukowców z Torunia były znaczne, a widniejące tam wartości były nawet 200 razy większe niż te, które przedstawili inspektorzy delegatury WIOŚ, wystąpimy do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o powtórzenie badań" - powiedziała.

"Bardzo cieszymy się, że urząd marszałkowski przychylił się do naszego wniosku o powtórzenie badań wód odprowadzanych do Jeziora Gopło. Liczymy również na to, że zostanie powołany niezależny biegły, który oceni poprawność metodyki stosowanej do tych badań" - powiedziała Magdalena Zowsik z Greenpeace Polska. Zdaniem Marioli Górczak, ekspertyza przeprowadzona przez biegłego nic nie wniosłaby do sprawy. Jednakże nie wyklucza przeprowadzenia takiej ekspertyzy w przyszłości.

Według przedstawicieli kopalni, woda pompowana do Noteci i dalej do Jeziora Gopło spełnia wszelkie normy.

"Dopuszczalna zawartość żelaza wynosi 10 mg/litr wody. Badania wykazały zawartość na poziomie 0,778 mg/litr. Podobnie zawartość manganu kształtuje się na znikomym poziomie" - powiedziała PAP rzecznik KWB, Ewa Galantkiewicz.

Tymczasem Greenpeace w swoim zawiadomieniu do GIOŚ podkreśla, że niezależne badania prowadzone przez naukowców z Torunia wykazały, że same tylko ilości żelaza w wodzie odprowadzanej przez KWB przekraczają od 8 do 190 razy maksymalne dopuszczalne stężenie, a ilość manganu jest większa aż 200-800 razy.

Według ekologów z Greenpeace, przeprowadzone na początku lutego na zlecenie burmistrza Kruszwicy (kujawsko-pomorskie) dodatkowe badania wskazały na jeszcze wyższe przekroczenia zawartości żelaza i zbliżone stężenia manganu, niż w badaniach naukowców z Torunia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Woda, która trafia z kopalni do Gopła, będzie ponownie zbadana

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!