Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wielkie problemy KW, w tym kopalni Sośnica-Makoszowy

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
07-11-2014 10:53 |  aktualizacja: 12-11-2014 09:28
Wielkie problemy KW, w tym kopalni Sośnica-Makoszowy
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Kompanię Węglową utworzono 1 lutego 2003 r. Obecnie grupuje ona 14 kopalń. Od 2012 roku wyniki spółki ulegają pogorszeniu, a załogi kopalń coraz bardziej obawiają się o przyszłość.

Obserwujemy systematyczne pogarszanie się wyników ekonomiczno-finansowych Kompanii Węglowej. Uderzył w nią, jak i w innych producentów, spadek cen węgla i zapotrzebowania na ten surowiec.
W konsekwencji na zwałach kopalń Kompanii Węglowej zalega ponad 5 mln ton węgla.

- Mimo, że te kłopoty są znane, to nie podejmuje się działań, które mogłyby odwrócić tę niekorzystną sytuację - mówił w wywiadzie dla portalu wnp.pl Jacek Korski, były wiceprezes KW i koordynator prac zarządu spółki. - Nie mówi się nic o przyczynach obecnych problemów Kompanii Węglowej. Pierwsza przyczyna to spadek popytu na węgiel. Ma on miejsce praktycznie od 2012 roku. A Kompania Węglowa się do tej sytuacji, która jest chyba nieodwracalna, nie chciała dostosować. I obecnie jest zbyt wielka zdolność produkcyjna i wynikające z tego nadmierne zatrudnienie.

Nie wszystkie kopalnie Kompanii Węglowej mają szansę na przetrwanie. Dziś tak naprawdę oszukuje się ludzi deklaracjami, że nie będzie likwidacji kopalń i nie będzie zwolnień. Niestety bez likwidacji kopalń i bez zwolnień Kompania Węglowa nie ma szans wyjść z tego dołka. Wynika to z faktu, że każda kopalnia ma właściwy dla siebie, przy określonych cenach, próg rentowności. I zejście poniżej tego progu oznacza, że kopalnia będzie musiała przynosić straty - podkreślił Jacek Korski.

Ostatnie działania zarządu KW koncentrowały się na zapewnieniu płynności finansowej. Obecnie zarząd Kompanii stara się o możliwość emisji euroobligacji.

Jak wskazują w spółce, na jej trudną sytuację nałożyły się m.in. problemy kopalni Sośnica-Makoszowy.

Kopalnie Sośnica oraz Makoszowy połączono w 2005 roku, co miało wpłynąć na poprawę ich sytuacji ekonomiczno-finansowej poprzez obniżanie kosztów wydobycia i likwidację zbędnej infrastruktury.

Jednak proces połączeniowy, który przeciągał się w czasie, nie przyniósł spodziewanych rezultatów. I w kolejnych latach Sośnica-Makoszowy osiągała coraz gorsze wyniki.

Łącznie - w okresie od momentu połączenia do końca sierpnia 2014 roku - kopalnia Sośnica-Makoszowy wygenerowała ponad 1 mld zł strat.
W tym okresie znacznie spadły zdolności produkcyjne kopalni.

Władze kopalni wskazują, że załoga kopalni stanowi całość i zaniechanie prac w jednym z ruchów nie oznaczałaby utraty pracy.
Obecna sytuacja Sośnicy-Makoszowy wywołuje napięcia i nerwowość u pracowników obu ruchów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP