Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wielka ucieczka od problemów w górnictwie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
22-10-2014 09:37
Wielka ucieczka od problemów w górnictwie
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Górnictwo to branża wysoce upolityczniona, oddziałująca na całą gospodarkę i stanowiąca o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Branża, w której rozwiązywanie problemów spycha się w niedoprecyzowaną przyszłość.

W górnictwie brak decyzyjności, brak pomysłu na dalsze losy przedsiębiorstw górniczych. Politycy chcą przede wszystkim spokoju w branży. Obawiają się, że demonstracje górników mogłyby przerodzić się w demonstracyjne domino. A niebawem serial wyborczy.
- Mieliśmy wnioski z raportu opracowanego przez Roland Berger i wiadomo było, w jakim kierunku iść - mówi portalowi wnp.pl przedstawiciel resortu gospodarki. - Jednak później doszło do szarży premiera Donalda Tuska i puszczania przez niego oka do górniczych związkowców w trakcie dwustronnych spotkań z nimi. Gdyby nie to, pewnie bylibyśmy w górnictwie w nieco innym punkcie.

Przypomnijmy: za wiodące firma Roland Berger uznała dostosowanie produkcji węgla energetycznego do popytu.

Wskazano, że redukcja potencjału wydobywczego musi być prowadzona racjonalnie, poprzez rezygnację z wydobycia w nieopłacalnych miejscach i zwiększanie go w tych miejscach, w których koszty są najniższe.

Zaznaczano, że udział węgla kamiennego w krajowym miksie energetycznym maleje i dalej będzie się zmniejszał. Więcej energii z odnawialnych źródeł, biomasy spalanej wraz z węglem oraz z węgla brunatnego - oznacza mniejsze zapotrzebowanie na węgiel ze śląskich kopalń.

Audytorzy z Roland Berger nie upatrywali zasadniczego zagrożenia dla śląskiego węgla w imporcie węgla ze Wschodu. Wskazywali, że zrestrukturyzowane polskie górnictwo mogłoby stopniowo odzyskiwać utracony krajowy rynek w regionach, gdzie rosyjski węgiel jest tańszy od polskiego.

Audyt Roland Berger potwierdził, że kopalnie nie wykorzystują w optymalny sposób swych zasobów, czyli sprzętu i ludzi.

Ograniczenia kodeksowe, finansowe i organizacyjne powodują, że zakłady, wydobywając węgiel przez pięć dni w tygodniu, wykorzystują realnie około 60 proc. ze swego potencjału.
Mimo to wydobycie jest wyższe niż możliwości sprzedaży. Tu warto przypomnieć, że na koniec sierpnia br. na zwałach przy kopalniach zalegało około 9 mln ton węgla.

Przedstawiciele Roland Berger wskazywali, że w Kompanii Węglowej jest 5-6 kopalń, gdzie - gdyby była zgoda społeczna i wola polityczna - można byłoby podjąć decyzję o jak najszybszym zamknięciu.

KOMENTARZE (20)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP