XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wieliccy górnicy świętowali Barbórkę

Wieliccy górnicy świętowali Barbórkę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

O działaniach zabezpieczających kopalnię soli w Wieliczce i służących rozwojowi ruchu turystycznego w kopalni mówiono w poniedziałek podczas świętowania Barbórki w kopalni soli w Wieliczce.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w podziemnej kaplicy św. Kingi. Wielicka kopalnia ma dwie patronki: patronkę wszystkich górników św. Barbarę oraz patronkę górników solnych św. Kingę.

Po 35 latach od wpisania na Listę UNESCO Kopalnia Soli w Wieliczce liczy na pobicie w tym roku rekordu 1 mln 200 tys. turystów rocznie.

Jak poinformował prezes zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" SA Kajetan d'Obyrn, od poprzedniego jubileuszu 30-lecia wpisu, tj. w latach 2009-2013 udało się górniczo zabezpieczyć ponad 30 wyrobisk komorowych oraz ponad 8,5 km wyrobisk chodnikowych. Metodą podsadzki hydraulicznej zasypano piaskiem 196 komór i zabezpieczono poprzecznię Mina.

"W sumie w okresie ostatnich 5 lat do podziemi wtłoczono ponad 12 tys. m sześc. mieszanin uszczelniających. Likwidując przestrzenie, które nie posiadają wartości zabytkowej, zwiększamy szansę zachowania w jak najlepszym stanie technicznym 218 najcenniejszych wyrobisk, a także chronimy leżące nad kopalnią miasto" - powiedział Kajetan d'Obyrn.

Jak dodał, z ponad 200 zabytkowych komór zabezpieczenia wymaga jeszcze połowa. Na likwidację niezabytkowych pustek poeksploatacyjnych potrzeba jeszcze ok. 2,5 mln m sześc. piasku. Tempo tego zadania, przewidzianego na wiele lat, w dużej mierze uzależnione jest od dotacji budżetowej.

Na powierzchni największy zakres prac dotyczył przebudowy oraz udostępnienia XIV-wiecznego szybu Regis wraz z nowym produktem turystycznym - Trasą górniczą. Zmodernizowano również szyby: św. Kingi i Daniłowicza (m.in. nowe maszyny wyciągowe) oraz Górsko i Wilson, zakończono rewitalizację terenów po kopalni otworowej w Baryczy i Parku św. Kingi oraz adaptację budynku dawnego Młyna Solnego m.in. na potrzeby lecznicze i pokoje gościnne. Zmodernizowano również warzelnię, która w tym roku wyprodukuje ok. 12 tys. ton soli warzonej. W rejonie warzelni trwa budowa tężni solankowej, która powstanie w roku 2014.

Rozwojowi oferty leczniczej służy m.in. adaptacja dwóch komór, które dołączą do już zajmowanych przez podziemne uzdrowisko komór Jezioro Wessel i Stajnia Gór Wschodnich. Trwają prace w komorach Lill Górna i Kazanów. Dzięki multimedialnej ekspozycji turyści będą mogli wzbogacić swoją wiedzę o historii kopalni czy geologii wielickiego złoża soli.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W 1978 roku została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Trasa turystyczna liczy 2,5 km i obejmuje ponad 20 komór. W ubiegłym roku odwiedziło ją ponad 1 mln 100 tys. turystów.

Obecnie działanie kopalni jako przedsiębiorstwa polega na zabezpieczaniu zabytku, głównie poprzez utylizację wód zasolonych i podsadzanie, czyli zasypywanie piaskiem niezabytkowych części kopalni. Produkcja soli jest efektem utylizacji solanki.

Kopalnia Soli "Wieliczka" prowadzi także działalność uzdrowiskową, wykorzystując do leczenia unikatowy mikroklimat. W 2011 roku na mocy decyzji ministra zdrowia kopalnia soli w Wieliczce uzyskała status sanatorium uzdrowiskowego w urządzonych podziemnych wyrobiskach górniczych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wieliccy górnicy świętowali Barbórkę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!