PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Widmo likwidacji zagląda w oczy górników kopalni Sośnica-Makoszowy

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
02-06-2011 11:55
Widmo likwidacji zagląda w oczy górników kopalni Sośnica-Makoszowy

Brak szybkiego rozwiązania problemu należytej ochrony przeciwpowodziowej na terenie gminy Gierałtowice będzie główną przeszkodą w kontynuowaniu działalności przez kopalnię Sośnica-Makoszowy.

W Kompanii Węglowej wskazują, że przeszło 70 procent wydobycia tej kopalni pochodzi obecnie z terenów gminy Gierałtowice. Do wybrania jest tam 98 milionów ton węgla.
Bez takiej możliwości żywotność kopalni skróci się o 36 lat. W KW zaznaczają, że władze gminy wolą wywierać presję na kopalnię i ograniczać jej możliwość eksploatacji złoża, niż zadbać o sporządzenie i prawidłowe uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uwzględniającego specyficzne uwarunkowania na obszarze gminy Gierałtowice.

W efekcie stawia to pod znakiem zapytania ekonomiczny sens funkcjonowania kopalni Sośnica-Makoszowy.

Położona w powiecie gliwickim gmina Gierałtowice jest jedną z większych gmin województwa śląskiego. Z uwagi na powierzchnię użytków rolnych można zaliczyć ją do gmin rolniczych.

To, co gminę tę wyróżnia spośród setek w Polsce podobnych, to zalegające pod jej powierzchnią bogate złoża węgla kamiennego, które od wielu lat są przedmiotem eksploatacji przez trzy kopalnie: Sośnica-Makoszowy”, Knurów-Szczygłowice i Budryk (przy czym dwie pierwsze należą do Kompanii Węglowej, a ostatnia do Jastrzębskiej Spółki Węglowej). Ta szczególna okoliczność nadaje Gierałtowicom status gminy górniczej.

Działalność górnicza prowadzona w celu wydobycia węgla kamiennego - póki co podstawowego surowca energetycznego w Polsce - ma dwa odmienne oblicza.

Z jednej strony daje miejsca pracy (i nie chodzi tylko o miejsca pracy w samym zakładzie górniczym, każda kopalnia korzysta bowiem z usług i produktów wielu firm z terenu gminy) oraz stanowi liczące się źródła dochodów indywidualnych mieszkańców i gminy, na terenie której jest prowadzona.
Gminną kasę górnictwo rokrocznie zasila podatkami od nieruchomości, opłatami za wieczyste użytkowanie gruntów, opłatą eksploatacyjną,
Tylko w ubiegłym roku Kompania Węglowa wypłaciła gminie Gierałtowice 5,4 mln zł należnych podatków i opłat eksploatacyjnych.

Z drugiej strony obecność górnictwa podziemnego prowadzi do istotnych przeobrażeń w ukształtowaniu powierzchni terenu. Naprawa szkód górniczych i profilaktyka w gminie Gierałtowice kosztują sporo - w ubiegłym roku Kompania wydała na ten cel blisko 27 mln zł, w tym roku zaplanowała 32 mln zł.

KOMENTARZE (15)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP