Wiceszef KE: jest projekt pomocy dla regionów powęglowych w UE

Wiceszef KE: jest projekt pomocy dla regionów powęglowych w UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przygotowaliśmy projekt nowej inicjatywy pomocowej dla regionów węglowych przechodzących transformację gospodarczą i społeczną, chcemy, aby skorzystały z niej Śląsk i Małopolska - powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego  Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

- Chcemy, aby transformacja regionów górniczych była sprawiedliwa w aspekcie społecznym, musimy zapewnić to, że mieszkańcy tych regionów będą dobrze potraktowani – mówił Maroš Šefčovič. 

Jak wyjaśnił, propozycja nowej inicjatywy zawiera trzy główne kierunki działań:
  • rozwój nowych, czystych technologii energetycznych - także węglowych,
  • sposób finansowania
  • kwestie społeczne.

Komisarz wyjaśnił, że program miałby być finansowany z różnych źródeł, m.in. z funduszy pomocowych unii europejskiej, ale także ze środków z systemu handlu emisjami CO2.

- Do realizacji tej inicjatywy chcemy włączać różnych partnerów w poszczególnych krajach, chcemy mobilizować lokalne społeczności – podkreślił Maroš Šefčovič.

Pomysł komisarza spotkał się z pozytywnym odbiorem.

- Z optymizmem patrzę na tę inicjatywę. Daje ona szansę na znalezienie miejsca dla technologii opartych na węglu w miksie energetycznym i gospodarkach państw UE. W Polsce pracujemy nad wdrożeniem nowych technologii wykorzystania węgla, czego dowodem jest umowa Tauron i Grupy Azoty ws. budowy instalacji zgazowania węgla. Inny innowacyjny projekt to przedeksploatacyjne wydobycie metanu z pokładów węgla kamiennego – komentował Michał Kurtyka, wiceminister energii.

Jak dodał, w Polsce jednocześnie będzie rozwijana energetyka rozproszona i klastry energii.

- Ważnym jest, aby w przemianę energetyczną i rozwój nowych technologii angażowały się nie tylko firmy, ale także lokalne społeczności i samorządy, które będą wykorzystywały lokalne uwarunkowania i możliwości – podkreślił Michał Kurtyka.

- Węgiel będzie używany jako surowiec energetyczny w Polsce jeszcze przez kilkadziesiąt lat, tu nie ma wątpliwości. Jego użytkowanie nie obejdzie się jednak bez nowoczesnych technologii, jak np. zgazowanie – przekonywał Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Przypomniał, że na Śląsku działają ośrodki naukowe pracujące nad nowymi rozwiązaniami, jednym z nich jest katowickie Centrum Czystych Technologii Węglowych (CCTW), które jest wspólnym przedsięwzięciem Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) z Katowic oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) z Zabrza.

- Chcemy reindustrializować Europę także dzięki przekształceniu regionów górniczych. To także jeden z celów tej nowej inicjatywy – wyjaśnia Jerzy Buzek.

Jak dodaje, poza Śląskiem i Małopolskim, nowym programem mogą zostać objęte wybrane obszary w Czechach, jak np. Karwina, i w Niemczech, jak np. Brandenburgia, w tym Cottbus (czyli  Chociebuż) i okolice.

W czwartek, 11 maja br., Maroš Šefčovič o nowej inicjatywie będzie rozmawiał z przedstawicielami sejmików wojewódzkich ze Śląska i Małopolski, odwiedzi także Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!