Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wiceprezes KW SA: Kompania chce zatrudnić 25 tys. pracowników

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
26-02-2008 12:00
Wiceprezes KW SA: Kompania chce zatrudnić 25 tys. pracowników

- Jeśli górnictwo nie będzie płacić wynagrodzeń porównywalnych z otoczeniem, to nie będzie mogło pozyskać pracowników. A sama Kompania Węglowa do roku 2015 planuje przyjąć ok. 25 tys. pracowników - mówi Piotr Rykala, wiceprezes Kompanii Węglowej

Czy Kompania Węglowa posiada kłopoty z brakiem pracowników?
- Pracowników nam nie brakuje, odpływ kadry na bieżąco uzupełniamy przyjęciami nowych pracowników. W bieżącym roku zamierzamy przyjąć 5,7 tys. osób do pracy, podań już mamy 13,5 tys. Te 5,7 osób to znacząca liczba, stanowiąca równowartość zatrudnienia ok. półtorej kopalni. Rok 2007 to był pierwszy rokiem znaczących przyjęć do pracy w KW, zatrudniliśmy wtedy ok. 1,8 tys. osób.

Przyjęcia są planowane także w kolejnych latach, w okresie od 2009 do 2015 Kompania zamierza zatrudnić 25 tys. osób. Oznacza to, że średnio każdego roku będziemy zatrudniać ok. 3,5 tys. pracowników.

Jacy pracownicy znajdują głównie zatrudnienie w Kompanii?

- To pracownicy z co najmniej zawodowym wykształceniem, w wieku 30-32 lata, którzy są zatrudnieni na stanowiska fizyczne pod ziemią: górników, elektryków, ślusarzy.

Podczas grudniowej akcji protestacyjnej związkowcy przekonywali, że wielu nowych pracowników po otrzymaniu pierwszej wypłaty rezygnowało, ponieważ spodziewali się większych pieniędzy. Potwierdza Pan te doniesienia?

- Nie jest to do końca prawdą. Na 1,8 tys. nowo przyjętych w 2007 roku zrezygnowało z pracy ok. 50 osób, co nie jest zjawiskiem wyjątkowym.

Czy nowo przyjęci pracownicy są rozczarowani niskimi płacami?

- Nie widzę rozczarowania, zwłaszcza po podpisaniu porozumienia płacowego 3 stycznia w Urzędzie Wojewódzkim, w wyniku którego wynagrodzenie dla nowo przyjętego pracownika wzrosło o ok. 500 zł netto. Obecnie nowo przyjęty pracownik Kompanii Węglowej otrzymuje ok. 1700 zł netto. Nie jest to wysoki poziom, ponieważ praca jest w zagrożeniu, ale pozwala nam odnawiać kadrę.

Czy pracownicy KW, zwłaszcza młodzi, będą szukać pracy za lepsze pieniądze w innych firmach?

To normalne zjawisko ekonomiczne. Jeśli górnictwo nie będzie płacić wynagrodzeń porównywalnych z otoczeniem, to nie będzie mogło pozyskać pracowników. Aby nie stanąć przed dylematem braku pracowników trzeba płacić im więcej.

Czyli można spodziewać się cyklicznych wzrostów płac w górnictwie?

- Sukcesywnie w ramach procesów inflacyjnych. Nie przewiduję gwałtownych ruchów w polityce płacowej. Ten rok pozwolił na wyrównanie niskich płac z lat poprzednich.

Czy wzrosty płac nie wpłyną na pogorszenie wyników finansowych spółek węglowych?

- Każdy wzrost płac wpływa na pogorszenie wyników finansowych. Przypomnę, że Kompania Węglowa podniesie ceny węgla o 11 proc. a PGNiG chce podnieść ceny gazu o 30 proc. Proces podwyższania cen węgla jest procesem nieuchronnym, a tym samym Kompanię będzie stać na wzrost wynagrodzeń dla pracowników.

A na inwestycje będzie stać?

- Będzie, tylko w roku 2008 KW planuje przeznaczyć na inwestycje 850 mln zł.

Rozmawiał: Dariusz CiepielaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP