Wiceprezes Famuru: tradycja i śląskie korzenie zobowiązują

Wiceprezes Famuru: tradycja i śląskie korzenie zobowiązują
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Światowa ekspansja polskich producentów maszyn to dla Śląska przede wszystkim wzrost prestiżu na arenie międzynarodowej, związany z promocją polskiej, nowoczesnej myśli technicznej - mówi Ireneusz Tomecki, wiceprezes Famuru SA

Polskie zaplecze górnicze jest coraz mocniej obecne na światowych rynkach. Nasi producenci zakładają kolejne biura, a maszyny docierają do najdalszych zakątków świata: Indii, na Syberię, do Meksyku. Co to oznacza dla Śląska?

- Światowa ekspansja polskich producentów maszyn to dla Śląska przede wszystkim wzrost prestiżu na arenie międzynarodowej, związany z promocją polskiej, nowoczesnej myśli technicznej. To także utrzymanie istniejących i tworzenie nowych miejsc pracy.

Gdzie leżą źródła rozwoju sektora maszynowego na Śląsku?

- Oprócz niezwykle szybkiego rozwoju autorskich technologii, największym potencjałem Śląska jest kapitał ludzki. Cieszymy się, że mamy do czynienia z odpowiedzialnymi i sumiennymi pracownikami. To na Śląsku dziedziczne, więc będziemy mogli utrzymać poziom rozwoju w kolejnych latach. Należy przy tym dodać, że nie tylko na Śląsku rozwój technologii przyczynia się do wzrostu zainteresowania polską myślą techniczną na świecie. Nasze zakłady w Małopolsce i w województwie łódzkim również pracują w oparciu o najnowsze światowe trendy w przemyśle a powstające tam rozwiązania mogą śmiało konkurować z ofertą międzynarodowych potentatów.

Ale Famur utożsamiany jest przede wszystkim ze Śląskiem.

- Nasza firma działa głównie na Śląsku i dlatego dalszy rozwój Śląska, jako jednego z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów w kraju jest jedną z kluczowych wartości Famuru. Tak samo jak olbrzymia troska, jaką darzymy sól tej ziemi: górników.

W jaki sposób?

- Zawsze podkreślaliśmy i nadal będziemy podkreślać, że rozwój techniki górniczej powinien pomagać górnikom, aby ich praca była wydajna i jak najmniej uciążliwa. Niezwykle ważna jest też stała poprawa bezpieczeństwa pracy górników. Następuje automatyzacja procesów wydobycia. Rozwija się również diagnostyka i monitorowanie. Naszym celem jest wyeliminowanie wypadków, dlatego czynnie uczestniczymy w procesie tworzenia najnowszych technologii. Za pośrednictwem własnego centrum badawczo-rozwojowego Famur Institute, wspieramy politykę poprawy bezpieczeństwa w kopalniach, między innymi rozwijając systemy monitoringu, będące wstępem do automatyzacji procesu wydobycia. I tak na przykład, dzięki autorskiemu systemowi e-kopalnia i jego współpracy z maszynami wchodzącymi w skład kompleksu wydobywczego-przyczyniamy się istotnie do zwiększenia bezpieczeństwa pracy załóg górniczych. Dzięki znaczącemu ograniczeniu konieczności bezpośredniej bieżącej obsługi maszyn i urządzeń oraz ciągłemu monitoringowi pracy kompleksu możemy wcześniej reagować na zagrożenia i wyprowadzać ludzi z niebezpiecznych miejsc przed kulminacją czynników ryzyka. Zmniejszamy obciążenie uwagi górników, a część z nich może wykonywać swoją pracę nie w przodku, ale z bezpiecznej odległości (czasem wręcz na powierzchni).

Mówi pan o nowych miejscach pracy, jednak automatyzacja kojarzy się przede wszystkim z redukcją zatrudnienia.

- To błędny stereotyp, dlatego musimy poruszać ten temat otwarcie, na konferencjach, podczas dyskusji. Górnicy nie powinni bać się automatyzacji, ponieważ maszyny są obecne w kopalniach od wielu lat i nikt nie wydobywa już węgla ręcznie. A ludzie zawsze będą potrzebni do obsługi maszyn. W bardzo złożonych warunkach kopalni podziemnej automatyzacja powoduje zmianę roli czy funkcji człowieka: z operatora (wykonawcy) na obserwatora (kontrolera) pracy maszyny. Wsiadając do coraz bardziej zautomatyzowanego samochodu cieszymy, że pewne obciążenia zostają z nas zdjęte i możemy skupić się na bezpiecznym prowadzeniu.

A co z młodzieżą? Powszechnie uważa się, że młodym ludziom trudno dziś wejść na rynek pracy. Czy studenci, podobnie jak profesorowie, mają szanse na współpracę z Famurem?

- Oczywiście w tworzeniu najnowszych systemów wspomagamy się także kreatywnością najlepszych młodych wizjonerów ze śląskich uczelni. W 2010 roku podpisaliśmy porozumienie o współpracy w zakresie wspierania edukacji i rozwoju kariery młodych ludzi oraz podejmowania prac badawczych i naukowych z Politechniką Śląską w Gliwicach. Dzięki temu najlepsi studenci i absolwenci śląskich uczelni mają szanse na zdobycie doświadczenia w rozwojowych kierunkach badań w górnictwie i dołączenie do zespołu specjalistów Famuru. Aktywizacja młodzieży jest bardzo ważna. W USA i Europie Zachodniej duże koncerny bardzo wcześnie inwestują w studentów – organizują staże, praktyki, warsztaty. Po uzyskaniu dyplomu absolwenci rozpoczynają pracę w ich zakładach i często zostają w nich wiele lat, wspinając się po szczeblach kariery. Taki model może się sprawdzić również na Śląsku, dlatego realizujemy go w Famurze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!