Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wicepremier Pawlak o bezpieczeństwie pracy i prywatyzacji górnictwa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
25-09-2009 13:45
Wicepremier Pawlak o bezpieczeństwie pracy i prywatyzacji górnictwa

Prywatyzacja górnictwa tak, ale prywatyzacja z korzyścią dla Śląska, z udziałem pracowników, kadry menedżerskiej, a niewykluczone, że i samorządów - mówił Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej.

W piątek 25 września w siedzibie Kompanii Węglowej w Katowicach odbyła się konferencja prasowa z udziałem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.
W konferencji uczestniczyli też szefowie spółek węglowych, z którymi wcześniej spotkał się wicepremier. Byli również szefowie Węglokoksu oraz Wyższego Urzędu Górniczego, a także doradca wicepremiera Pawlaka Klemens Ścierski.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił o potrzebie wprowadzania nowych technologii oraz automatyzacji w górnictwie.
- Będę się zwracał do kolegów z rządu, do posłów, szczególnie tych ze Śląska, aby w budżecie na 2010 rok zaplanować jak największe wsparcie dla inwestycji początkowych w górnictwie - mówił Waldemar Pawlak. - Te środki będą też rzutować na bezpieczeństwo pracy. Jest kryzys, a górnictwo jest rentowne i nie wyciąga ręki po środki budżetowe.

Wicepremier Waldemar Pawlak zaznaczył również, że budowle pod ziemią nie podlegają i nie mogą podlegać opodatkowaniu.
Obecny na sali Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego zaznaczył, że WUG może w określonych przypadkach przeprowadzać niezapowiedziane kontrole w kopalniach.

- Kiedy na przykład dociera do nas anonim o nieprawidłowościach, to wówczas kontrole są niezapowiedziane - mówił Piotr Litwa. I dodał, że w 2008 roku WUG przeprowadził ponad 10 tysięcy kontroli we wszystkich zakładach górniczych.

W trakcie konferencji podkreślano, że należy rozpatrzyć możliwość poszerzenia zastosowania na dole kopalń kamer przemysłowych, które dotąd są instalowane w obszarach zagrożonych tąpaniami.

Piotr Litwa, szef WUG-u, zaznaczył, że w rejonie feralnej ściany w kopalni Wujek-Śląsk WUG przeprowadził w ubiegłym roku dwanaście kontroli, a w tym roku kontroli przeprowadzono pięć. W wyniku tych kontroli odnotowano zwiększone stężenie metanu. Ściana była zagrożona, ale - co podkreślał prezes Litwa - prowadzono działania zmierzające do poprawy sytuacji.

Waldemar Pawlak powiedział, iż zgadza się z Kazimierzem Kutzem, że prywatyzacja górnictwa przyczyniłaby się do poprawy bezpieczeństwa pracy w kopalniach.

- Prywatyzacja górnictwa tak, ale prywatyzacja z korzyścią dla Śląska, z udziałem pracowników, kadry menedżerskiej, a niewykluczone, że i samorządów - mówił Waldemar Pawlak. - Chodzi o to, by była to prywatyzacja z korzyścią dla Śląska. Firmy ze Śląska mogą sobie skutecznie poradzić. Trzeba tylko więcej wiary we własne siły.

Na pytania z sali, skąd wziąć miliardy złotych na prywatyzację górnictwa, skoro brakuje nawet na bieżące inwestycje, Waldemar Pawlak podkreślił, że pieniądze są, tylko trzeba je uruchomić.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP