Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wiceministrowie Pasławska i Tomczykiewicz na górniczym zespole

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
04-06-2013 14:28
Wiceministrowie Pasławska i Tomczykiewicz na górniczym zespole
fot. PTWP

Wiceminister skarbu Urszula Pasławska i wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz zapoznali się z obecną sytuacją spółek węglowych - dowiedział się portal wnp.pl.

O problemach górnictwa była mowa we wtorek 4 czerwca w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie w trakcie posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników z udziałem wiceminister skarbu Urszuli Pasławskiej, wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza oraz związkowców i prezesów spółek węglowych.
Czytaj też: Mnóstwo tematów na górniczy zespół trójstronny

Podczas posiedzenia zespołu przedstawiono wyniki produkcyjno-ekonomiczne górnictwa węgla kamiennego za rok 2012 oraz za pierwszy kwartał roku 2013.

Uczestnicy zapoznali się z problemami spółek węglowych. Strona społeczna dopytywała, co rząd chce zrobić w celu poprawy osiąganych przez sektor węglowy wyników.

Branża jest w coraz trudniejszym położeniu. W pierwszym kwartale 2013 koszty produkcji węgla wzrosły o 0,6 proc. rok do roku, przy obniżeniu produkcji o 5,3 proc.

Od stycznia do marca 2013 roku koszty produkcji węgla w górnictwie węgla kamiennego wyniosły 5.629,7 mln zł i były wyższe od poniesionych w analogicznym okresie 2012 roku o 34,1 mln zł (czyli o 0,6 proc.), przy spadku produkcji węgla kamiennego o 5,3 procent.

Koszty wynagrodzeń wraz z narzutami na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia wyniosły łącznie 2.747,2 mln zł i były niższe niż w okresie styczeń-marzec 2012 roku o 1,4 mln zł, przy zmniejszeniu przeciętnego zatrudnienia o 2,2 proc.

Udział wynagrodzeń wraz z narzutami w kosztach produkcji zmniejszył się z 49,1 proc. do poziomu 48,8 proc.

Wynik finansowy netto górnictwa węgla kamiennego w pierwszym kwartale był dodatni. Wyniósł on 161 mln zł. To kiepsko w porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku, w którym wynik finansowy netto górnictwa wynosił 827 mln zł. Nastąpiło zatem pogorszenie o 666 mln zł.

To pogorszenie wyniku finansowego netto górnictwa węgla kamiennego było skutkiem zmniejszenia wyniku ze sprzedaży węgla o 907,1 mln zł, mimo poprawy wyniku na pozostałej działalności operacyjnej o 110,8 mln zł.

W dalszej części obrad mówiono także o kopalniach Brzeszcze i Piekary, przeznaczonych do restrukturyzacji.
Związkowcy wskazywali na problem z planowanym przebiegiem trasy ekspresowej S1. Podkreślali, że gdyby została wytyczona przez tereny wydobywcze, byłoby to fatalne dla przyszłości kopalni.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP