Wiceminister energii: ogromne zasoby węgla są szansą Polski

Wiceminister energii: ogromne zasoby węgla są szansą Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szansą Polski są ogromne zasoby energetyczne – węgla brunatnego i kamiennego - mówił wiceminister energii Andrzej Piotrowski w piątek w Bełchatowie podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Energetyka. Według niego inni na świecie nie potrafią tej szansy dostrzec.

Wiceszef resortu zwrócił uwagę, że konieczna jest potrzeba rozwinięcia takich technologii, które pokażą, że wykorzystywanie węgla do produkcji energii nie musi oznaczać uciążliwości dla środowiska.

"Właśnie nad tym pracujemy, bo nikt z nas nie chce żyć w środowisku, które jest zatrute" - powiedział.

Obecni na uroczystości energetycy zwracali m.in. uwagę, że węgiel brunatny, z którego wytwarzane jest 70 proc. energii elektrycznej w Polsce, odgrywa rolę strategiczną, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne i stabilizuje ceny energii. Zaznaczyli, że ważny jest również węgiel kamienny, z którego produkuje się 20 proc. energii elektrycznej.

Piątkowe uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego. Później jej uczestnicy wzięli udział w uroczystej akademii, w trakcie której kilkudziesięciu osobom wręczono odznaczenia.

W Bełchatowie swoją siedzibę ma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). To jeden z koncernów wchodzących w skład grupy energetycznej PGE. Składa się z centrali w Bełchatowie i 12 oddziałów, które znajdują się na terenie dziewięciu województw. Są to kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie. Spółka jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego. Jest też największym wytwórcą energii elektrycznej - wytwarza ok. 38 proc. krajowej produkcji energii. Dostarcza na rynki lokalne także niemal 21 mln GJ ciepła. PGE GiEK zatrudnia w sumie prawie 18 tys. pracowników.

Elektrownia Bełchatów, która wchodzi w skład PGE GiEK, jest największą w Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym. W 2011 r. uruchomiono w niej nowy blok energetyczny o mocy 858 MW. Moc osiągalna bełchatowskiej elektrowni wynosi 5400 MW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!