XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wenezuela "przejmuje kontrolę" nad górnictwem

Wenezuela "przejmuje kontrolę" nad górnictwem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wenezuela "przejmuje kontrolę" nad sektorem górniczym, w tym także nad bogatymi zasobami złota - oświadczyła minister ochrony środowiska tego kraju Yubiri Ortega. Zapowiedziała, że rząd rozważy oferty rozwoju kopalń, przedstawiane przez firmy prywatne, weźmie jednak przede wszystkim pod uwagę, "czy to coś przynosi krajowi".

Wenezuelskie kopalnie złota, węgla i diamentów "przynosiły dotąd korzyści tym, którzy je eksploatowali" - powiedziała, podkreślając, że dla państwa wenezuelskiego pozostawiano tylko "odpady".

Minister podkreśliła, że rząd będzie się kierował głównie interesem kraju i nie da zezwolenia na prowadzenie działalności w kopalniach odkrywkowych, a także na jakiekolwiek wydobycie w słynnym z bioróżnorodności i bogactwa natury Rezerwacie Puszczańskim Imataca w stanie Bolivar, na południu kraju, gdzie mogłoby dojść do degradacji środowiska naturalnego i skażenia wód.

W ostatnich miesiącach socjalistyczny rząd wenezuelski prezydenta Hugo Chaveza starł się z międzynarodowymi spółkami górniczymi, zapowiadając, że zezwolenia eksploatacyjne dla niektórych z nich zostaną rozpatrzone na nowo.

W maju spółka Crystallex International z siedzibą w Toronto w Kanadzie poinformowała o wycofaniu przez wenezuelskie ministerstwo ochrony środowiska zgody na funkcjonowanie jej kopalni "Las Cristinas" w Puszczy Imataca, której zasoby oceniane są na 17 mln uncji (480 mln gramów) złota. W ub. roku Crystallex wydobył tam 33 tys. uncji (935 tys. gramów) złota.

W ostatnim roku ceny złota na giełdach światowych prawie podwoiły się i doszły do psychologicznej granicy 1000 USD za uncję (31,1 g). Wiceprezydent wenezueli Richard Marshall powiedział w ub. miesiącu, że również pozwolenia dla dwóch innych kopalni "Tomi" i "La Victoria" mogą wygasnąć w tym roku.

Wycofano także przyznane w ub. roku amerykańskiej firmie Gold Reserve pozwolenie na budowę kopalni złota "Las Brisas" w Puszczu Imataca i zapowiedziano rozważenie dalszych losów kilku innych koncesji górniczych.

Minister nie odniosła się konkretnie do pojawiających się od jakiegoś czasu pogłosek, że rząd planuje nacjonalizację górnictwa. Wydobycie złota jest jednym z najbardziej szkodliwych dla naturalnego środowiska sektorów górniczych, ze względu na wyjątkową toksyczność stosowanych w nim chemikaliów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wenezuela "przejmuje kontrolę" nad górnictwem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!