Węglokoks: wciąż chcemy tworzyć Śląskie Huty Stali

Węglokoks: wciąż chcemy tworzyć Śląskie Huty Stali
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Konsolidacja zakładów przetwórstwa hutniczego jest wciąż jednym z priorytetów Węglokoksu. Jestem przekonany, że kiedy spotkamy się za rok Śląskie Huty Stali będą liczyły więcej niż 3 podmioty - powiedział Krzysztof Mikuła, wiceprezes Węglokoksu ds. grupy kapitałowej podczas sesji „Hutnictwo stali: przetwórstwo, rynek, dystrybucja” na tegorocznym Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

- Śląskie Huty Stali to pomysł, który przejęliśmy po poprzednim zarządzie i chcemy go kontynuować, choć dla nas jest to nazwa pewnego projektu, a nie konkretnej spółki, która trzeba utworzyć. Nazywamy tak pewne działania, które mają za zadanie skonsolidować zakłady - stwierdził Krzysztof Mikuła.

- Cały czas intensywnie pracujemy. W ostatnim roku dostaliśmy jednak lekcję pokory, ponieważ okazało się, że  posiadane przez nas aktywa wymagają znacznie większego zaangażowania, niż pierwotnie planowaliśmy - powiedział Krzysztof Mikuła i dodał, że firma musiała skoncentrować się najpierw na hutach, które już posiada: Łabędy i Pokój.

Oba zakłady są w kompletnie innej sytuacji. - Huta Łabędy ma dobrą sytuację finansową i dobry core business, choć trochę schodzący. Największym wyzwaniem stojącym przed Hutą Łabędy jest mocne wejście na rynek rurowy. Mamy znakomitą nową instalację, teraz poświęcamy czas na zapewnienie jej obłożenia - powiedział Krzysztof Mikuła.

W Hucie Pokój sytuacja znacznie trudniejsza. Mikuła przypomniał, że z zakładu w całkowicie legalny sposób (opcje, agresywna polityka dywidendowa) wypompowano 320 mln złotych, których dziś hucie brakuje, np. na kapitał obrotowy. Zakład jest dodatkowo obciążony kredytem, co jeszcze bardziej ściska nożyce różnicy między kosztem wsadu, w ceną gotowego wyrobu.

- Wdrożyliśmy program naprawczy, który mam nadzieję uda nam się przeprowadzić. Widzimy przyszłość dla huty, która ma dobry produkt i wciąż dobrą pozycję na rynku, choć chwilowo była ona zachwiana przez brak kapitału obrotowego, który powodował, że nie była w stanie realizować zamówień. Musimy ciężko pracować - powiedział Krzysztof Mikuła i dodał, że hutę czeka bardzo trudny rok.

Trzecim kierunkiem działania Węglokoksu jest Walcownia Blach Grubych Batory. - Złożyliśmy ofertę kupna, mamy pomysł na nową działalność dla Batorego i nadzieję, że przy pomocy partnerów publicznych, którzy mają większe pieniądze niż Węglokoks, uda nam się te pomysły zrealizować - powiedział Mikuła.

Zaznaczył, że Węglokoks ma listę akwizycji, o której jeszcze nie może mówić mówić. - Jestem jednak przekonany, że kiedy spotkamy się za rok to SHH będą miały więcej niż 3 podmioty. Projekt jest jak najbardziej aktualny, ale musimy uderzyć się w piersi: byliśmy trochę zbyt optymistyczni -  podsumował Krzysztof Mikuła. Jego zdaniem projekt ma wszelkie szanse powodzenia, bo zakłady dysponują odpowiednimi produktami, są na nie nabywcy i jest doświadczenie w produkcji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Węglokoks: wciąż chcemy tworzyć Śląskie Huty Stali

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!