PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węglokoks Kraj z dodatnim wynikiem za rok 2015

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
05-01-2016 10:32
Węglokoks Kraj z dodatnim wynikiem za rok 2015
Fot. Fotolia

Węglokoks Kraj Sp. z o.o. według wstępnych, szacunkowych danych, zakończy 2015 rok na plusie. Spółka wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Węglokoks.

Ósmego maja 2015 roku Węglokoks Kraj nabył od Kompanii Węglowej aktywa węglowe w postaci tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa, wśród których znalazły się kopalnia Bobrek (wydzielona część kopalni Bobrek-Centrum) oraz kopalnia Piekary. Zakłady te należały do najbardziej deficytowych kopalń w branży węgla kamiennego. W latach 2013-2014 łączna strata obu kopalń sięgnęła 500 mln zł.

- Przejmowaliśmy kopalnie, z których odeszło bardzo wielu doświadczonych pracowników do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, aby skorzystać z świadczeń socjalnych - zaznacza Krystian Kozakowski, prezes Węglokoks Kraj Sp. z o.o. - Wymagało to przeorganizowania pracy załogi tak, żeby można było zapewnić realizację najpilniejszych zadań tzn. wydobycia, robót przygotowawczych i profilaktycznych. Jednak pozostała załoga stanęła na wysokości zadania radząc sobie doskonale z wszelkimi trudnościami. Ale nie tylko to budziło nasze obawy. Przejęliśmy przecież kopalnie mocno niedoinwestowane. W szczególności dotyczy to zakładu w Piekarach Śl., gdzie nakłady inwestycyjne w 2014 roku wyniosły zaledwie 3,5 mln zł. Zmieniliśmy to, wyeliminowaliśmy wiele patologii, które wpływały negatywnie na funkcjonowanie tych zakładów i dzięki konsekwentnie prowadzonym działaniom restrukturyzacyjnym udało nam się wyprowadzić nasze kopalnie na prostą - podsumowuje Krystian Kozakowski.

Ostatnim istotnym elementem działań restrukturyzacyjnych było połączenie kopalń Bobrek i Piekary w jeden zakład dwuruchowy. Formalnie stało się to 15 grudnia ubiegłego roku po uzyskaniu zgody dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach. Połączenie zakładów ma na celu uproszczenie struktury organizacyjnej zakładów oraz ograniczenie kosztów.

Podjęta w tym zakresie decyzja wynika ze strategicznych założeń rozwoju spółki, które zakładają maksymalizację wartości spółki poprzez m.in. optymalizację zatrudnienia, racjonalizację wydatków inwestycyjnych oraz wyłączenie aktywów nie związanych z produkcją.

- Już dziś mogę zdradzić, że spółka zakończy 2015 roku na plusie - mówi Kozakowski. - Konkretny wynik będziemy mogli poznać dopiero po sporządzeniu bilansu przez służby księgowe i zatwierdzeniu go przez biegłego. Niemniej już dziś należą się ogromne podziękowania całej załodze spółki za rzetelnie i odpowiedzialnie wykonaną pracę w mijającym roku. Zakładamy, że 2016 rok będzie równie trudny dla firm sektora węgla kamiennego. Mimo wszystko jesteśmy przygotowani na różne scenariusze, nawet te najgorsze. Udowodniliśmy bowiem, że nawet w niezwykle trudnych warunkach rynkowych można prowadzić efektywną działalność.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


20 118 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 164 107 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 715 ofert w bazie

2 782 171 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP