PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel w stronę prywatyzacji

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
22-02-2012 12:43
Węgiel w stronę prywatyzacji

Prywatyzacja poprzez giełdę nie może być celem samym w sobie - ona ma umożliwić pozyskanie środków na realizację przyszłościowych inwestycji, które wpłyną na przedłużenie żywotności kopalń.

fot. Andrzej Wawok

Jeśli nie zostaną zrealizowane niezbędne inwestycje w polskim górnictwie, to za dziesięć lat stanie się ono schyłkowe i głównie będziemy się posiłkować węglem z importu.

Do pozyskania niezbędnych środków na inwestycje może się przyczynić prywatyzacja sektora węglowego. Jednak przygotowaniom do prywatyzacji poprzez giełdę musi towarzyszyć rzetelny dialog zarządów spółek z górniczymi związkami zawodowymi.
Jeżeli komuś wydaje się, że można związkowców pominąć, to jest w błędzie. Takie pominięcie będzie bowiem owocować protestami, które przysporzyłyby tylko strat. A zatem ten dialog jest niezbędny. Strona społeczna, jak sama podkreśla, musi również mieć czytelne gwarancje, że państwo zachowa kontrolę nad spółkami węglowymi.

Prywatyzacja poprzez giełdę nie może być celem samym w sobie - ona ma umożliwić pozyskanie środków na realizację przyszłościowych inwestycji, które wpłyną na przedłużenie żywotności kopalń. O tym, że prywatyzacja poprzez giełdę może zakończyć się sukcesem świadczy przykład Lubelskiego Węgla Bogdanka. 25 czerwca 2009 roku Lubelski Węgiel Bogdanka zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Spółka sprzedała akcje za przeszło pół miliarda złotych, rozwija się i śmiało myśli o umacnianiu rynkowej pozycji. W transzy inwestorów instytucjonalnych inwestorom finansowym przydzielono wszystkie 9 mln akcji. Łącznie Bogdanka przydzieliła 11 mln akcji, czyli wszystkie nowo emitowane papiery.
Cena emisyjna akcji wynosiła 48 zł, stąd wartość oferty wyniosła 528 mln zł. Środki z oferty przeznaczono na budowę nowej oraz modernizację istniejącej infrastruktury technicznej w ramach Pola Stefanów, co pozwoli spółce podwoić produkcję węgla od 2014 roku.

Bogdanka posiada ok. sześcioprocentowy udział w krajowym rynku węgla kamiennego. Dzięki środkom z prywatyzacji Bogdanka będzie mogła z dobrej kopalni stać się kopalnią jeszcze lepszą i bardziej nowoczesną.

- Prywatyzacja Bogdanki to dowód na to, że spółki z solidnymi fundamentami oraz jasno wytyczonymi celami mogą znaleźć nabywców na swoje akcje nawet i w trudniejszych czasach - ocenia prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka Mirosław Taras. - Bogdanka jest zdecydowanie jednym z najlepszych przedsiębiorstw działających w sektorze wydobywczym w Polsce. Środki uzyskane z emisji umożliwiły nam tę pozycję umocnić, a także, co najważniejsze, realizować ambitny plan inwestycyjny.

Na Bogdankę z zazdrością spoglądają szefowie śląskich kopalń, gospodarcza perełka Lubelszczyzny od lat osiąga bowiem dobre wyniki. Odbiorcami spółki są przede wszystkim firmy przemysłowe z sektora elektroenergetycznego ulokowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce.

NA GIEŁDZIE

GPW [GPW]

kurs:

47.60 PLN 1.40 (3.03%)

Notowania | Analiza techniczna


BOGDANKA [LWB]

kurs:

65.89 PLN 1.88 (2.94%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP