Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel kontra OZE czy węgiel oraz OZE?

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
23-03-2017 06:15
Węgiel kontra OZE czy węgiel oraz OZE?
Fot. Shutterstock

Energetyka w UE mocno się zmienia. Mają w niej miejsce głębokie przeobrażenia wywołane dynamicznym rozwojem technologicznym energetyki odnawialnej. W UE wskazuje się, że nowoczesna energetyka ma być głównie niskoemisyjna. Obserwujemy konsekwentne zaostrzanie unijnej polityki klimatycznej w tym właśnie kierunku.

Autorzy raportu opracowanego przez Grantham Institute z Imperial College London i Carbon Tracker zapowiadają przyspieszenie tempa wzrostu technologii niskoemisyjnych, ostrzegając przy tym, że rynek paliw kopalnych w ciągu najbliższej dekady może stracić nawet 10 proc. na rzecz energii solarnej i samochodów elektrycznych.
Wielu wskazuje, że energetykę czeka wielka rewolucja technologiczna podobna, z jaką mieliśmy (i nadal mamy) do czynienia w branży telekomunikacyjnej. Telefonia stacjonarna, potem komórkowa, potem smartfony, tablety, coraz to nowe aplikacje i kolejne generacje urządzeń. W energetyce zachodzą już gwałtowne zmiany. I z pewnością będą one przyspieszać w kolejnych latach. W Polsce głośno ostatnio między innymi o elektromobilności.

Niedawno rząd przyjął plan rozwoju elektromobilności w Polsce. Celem planu jest stworzenie warunków dla rozwoju elektromobilności Polaków, rozwój przemysłu związanego z tym nowym sektorem oraz stabilizacja sieci elektroenergetycznej. W Ministerstwie Energii podkreślają, że w budowę nowych ram sektora elektromobilności musi zostać włączony zarówno przemysł, przedsiębiorstwa, instytucje finansowe, jak i świat nauki oraz organizacji pozarządowych. W resorcie energii wskazują, że plan określa korzyści związane z upowszechnieniem stosowania pojazdów elektrycznych w Polsce. Identyfikuje także potencjał gospodarczy i przemysłowy tego obszaru. Zgodnie z planem rozwój elektromobilności powinien następować w trzech fazach, które będzie różnicował stopień dojrzałości rynku oraz niezbędne zaangażowanie państwa.

Pierwsza faza będzie miała charakter przygotowawczy i potrwa do 2018 roku: stworzone zostaną warunki rozwoju elektromobilności po stronie regulacyjnej oraz ukierunkowane finansowanie publiczne.

W drugiej fazie (2019-2020) w wybranych aglomeracjach ma zostać zbudowana infrastruktura zasilania pojazdów elektrycznych - zintensyfikowane zostaną zachęty do zakupu pojazdów elektrycznych. Oczekiwana jest komercjalizacja wyników badań z obszaru elektromobilności rozpoczętych w pierwszej fazie oraz wdrożenie nowych modeli biznesowych upowszechnienia pojazdów elektrycznych. W trzeciej fazie, przypadającej na lata 2020-2025, zakłada się natomiast, że rynek elektromobilności osiągnie dojrzałość, co umożliwi stopniowe wycofywanie instrumentów wsparcia. Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce wraz z krajowym ramami polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych stanowi podstawę dla toczących się obecnie w resorcie energii prac nad ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

KOMENTARZE (40)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 526 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP