Węgiel kontra energetyka odnawialna i atomowa

Węgiel kontra energetyka odnawialna i atomowa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Węgiel przez długie lata pozostanie podstawą polskiej energetyki. Z węgla kamiennego i brunatnego wytwarza się u nas ponad 90 proc. energii elektrycznej.

- Polska powinna w racjonalny sposób bronić węgla jako surowca energetycznego dla przemysłu, energetyki i chemii - mówił prof. Józef Dubiński, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. - Trzeba też konsekwentnie podnosić sprawność energetyki węglowej i ograniczać emisję dwutlenku węgla. Należy aktywnie działać w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, ale nie jej dekarbonizacji.

Prof. Józef Dubiński wskazał na zalety węgla jako paliwa. Występuje on praktycznie na wszystkich kontynentach, przeszło 70 krajów na świecie wydobywa i zużywa węgiel.

Tego węgla jest dużo w świecie - ponad 800 mld ton zasobów przemysłowych.

- Stany Zjednoczone, Chiny, Indie czy Australia mocno węglem stoją - wyliczał prof. Dubiński.

Chiny są niekwestionowanym liderem - w 2011 roku zdołały wydobyć, bagatela, 3,52 mld ton węgla. A w kolejnych latach chcą przekroczyć 4 mld ton wydobycia!

Maksymilian Klank, wiceprezes Euracoal, międzynarodowej organizacji skupiającej producentów węgla kamiennego i brunatnego, wskazał, że Europa powinna pamiętać, że przed laty budowała swą potęgę bazując właśnie na węglu.

- W minionej dekadzie zużycie węgla w świecie rośnie co roku o ok. 5 procent i oczekiwanie, że użytkownicy węgla dobrowolnie z niego zrezygnują, w imię unijnych założeń klimatycznych, to wielka iluzja, nie fakty - podkreślił Maksymilian Klank.

Według Euracoal na kraje unijne przypada tylko 10 proc. światowego zużycia węgla, z czego trzecia część to węgiel brunatny, a pozostała kamienny. Pochodzący w połowie z własnego wydobycia, a w połowie z importu.

Największymi importerami węgla są m.in. Niemcy i Wielka Brytania. Największym producentem węgla w UE jest Polska. Z węgla pochodzi 27 proc. wytwarzanej w Unii Europejskiej energii o rocznej wartości 27 mld euro.

- Najtańsza energia elektryczna w Europie pochodzi z elektrowni opalanych węglem brunatnym - zaznaczył M. Klank.

Była też mowa o technologii CCS forsowanej przez Unię. Środowisko górnicze jest mocno sceptyczne wobec tej technologii zakładającej wychwyt, transport i składowanie dwutlenku węgla.

Dyrektor sektora rozwoju energii czeskiego EPH Tomas David wskazał, że de facto nie ma możliwości komercyjnego zastosowania tak kosztownych technologii. Oznaczałoby to bowiem dwukrotnie droższą produkcję energii.

Według niego w najbliższych 10 latach technologie CCS pozostaną marginalne.

CCS bowiem to obecnie technologia na etapie prac laboratoryjnych. Nie wiadomo, czy i kiedy będzie się mogła doczekać zastosowania komercyjnego.

Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej, zaznaczyła, że naszym priorytetem powinna być poprawa efektywności energetycznej, skutkująca budowaniem niskoemisyjnej energetyki.

Kompania Węglowa zamierza wybudować wraz z partnerem biznesowym elektrownię węglową o mocy 900-1000 megawatów. Jej sprawność ma wynosić 46 proc., co już oznaczać będzie redukcję emisji dwutlenku węgla o jedną trzecią.

- Europa nie ma sojuszników w świecie w zakresie walki z redukcją emisji dwutlenku węgla - zaznaczyła prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska. - Ostatnio Kanada postanowiła się wycofać z protokołu w Kioto. W Chinach moc zainstaloana wynosi 962 tysiące megawatów. Chiny dynamicznie rozwijają swą energetykę węglową. Wobec takiego wyizolowania polityki energetycznej Unii Europejskiej, trudno o sukcesy w walce z emisją dwutlenku węgla. Trudno założyć, że Unia z premedytacją chce obniżyć swoją konkurencyjność. Stoją za tym interesy producentów pracujących na rzecz energetyki odnawialnej oraz atomowej - zaznaczyła prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Jerzy Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Węgiel kontra energetyka odnawialna i atomowa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!