Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel jako doskonałe paliwo niskoemisyjne

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
14-05-2014 11:24

Spalanie węgla w nowoczesnych kotłach oferowanych przez polskich producentów to rozwiązanie przyjazne środowisku, wydatnie ograniczające niską emisję.

Spalanie stałej biomasy stanowiącej w Polsce podstawowe źródło energii odnawialnej, czy spalanie oleju opałowego i gazu w nieodpowiednich urządzeniach grzewczych jest tak samo groźne dla środowiska jak spalanie węgla.
- Niska emisja to głównie pochodna spalania w przestarzałych piecach najgorszych jakościowo węgli, a także mnóstwa śmieci - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Roman Łój, prezes zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego.

Prezes Roman Łój wskazuje, że prowadzony w Tychach w latach 2002-2004 Program Ograniczania Niskiej Emisji spowodował, że zmodernizowano 1500 starych nieefektywnych kotłowni węglowych, między innymi poprzez zainstalowanie 1357 kotłów węglowych retortowych. Dzięki temu ograniczono emisję o blisko 90 procent.

W Polsce rozwija się od lat sektor producentów zautomatyzowanych, wysokosprawnych, niskoemisyjnych kotłów węglowych. Są one przystosowane do spalania wysokiej jakości sortymentów węgla, przy czym rozwiązania konstrukcyjne uniemożliwiają spalanie w tych kotłach innych paliw czy odpadów.

Rodzimi producenci mają w swej ofercie jednostki mocy od 10 do 2000 kW oraz o sprawności dochodzącej do 85 proc.

Warto nadmienić, że niektóre oferowane u nas konstrukcje przewyższają pod względem technicznym pierwowzór kotła dopuszczonego do stosowania w krajach Unii Europejskiej.

W Polsce handlem węglem aktywnie zajmuje się około 13 tys. podmiotów. I są to głównie małe, działające lokalnie, często rodzinne firmy. Rynek węgla opałowego używanego w tzw. małych źródłach w Polsce jest niebagatelny i wynosi ok. 15 mln ton.

Branża sprzedaży węgla osiąga w tym właśnie segmencie roczne przychody rzędu 9 mld zł. A producenci węgla nadrabiają złe wyniki sprzedażą sortymentów grubych.

Na ponad 13 milionów gospodarstw domowych w Polsce jedynie ok. 50 proc. z nich posiada dostęp do gazu ziemnego. Jednak z tego zaledwie kilkanaście procent wykorzystuje gaz do celów grzewczych z uwagi na względy finansowe.

Polska jest eksporterem węgla opałowego dla gospodarstw domowych między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii czy Irlandii.

Warto podążać w kierunku nowoczesnych technologii węglowych. W tym m.in. upowszechnić stosowanie nowoczesnych wysokosprawnych, niskoemisyjnych kotłów węglowych, a nie zakazywać ogrzewania węglem.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP