Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel, głupcze!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
09-03-2016 11:58
Węgiel, głupcze!
Fot. PTWP (Grzegorz Giereszczak)

Górnictwo jest teraz w tarapatach, a niskie ceny węgla powodują konieczność drastycznego cięcia kosztów, by utrzymać się na powierzchni. Jednak dekoniunktura kiedyś się skończy, a polska energetyka jeszcze długo bazować będzie na węglu.

Kiedy ceny węgla się odbiją?
W przypadku Polski węgiel odpowiada za bezpieczeństwo energetyczne i oddziałuje na całą polską gospodarkę, bo produkujemy prąd głównie z węgla.

Jak zaznacza katowicki oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, światowy rynek węglowy znajduje się w stanie głębokiej recesji, obejmującej swym zasięgiem wszystkie rynki węglowe.

Od trzech lat ceny węgla ze względu na spadek zapotrzebowania w Chinach oraz ciepłe okresy zimowe, przekraczają kolejne, coraz niższe progi: w styczniu 2014 roku - próg 60 USD/t, w styczniu 2015 roku - próg 50 USD/t, a obecnie, w przypadku terminali europejskich próg 45 USD/t. Notowania indeksów są o 25 proc. niższe do notowań sprzed roku.

Według oficjalnych chińskich statystyk produkcja węgla w tym kraju w ubiegłym roku obniżyła się o 3,8  proc. - do 3,68 mld ton.

Postulaty ekologów o ograniczenie konsumpcji węgla w Chinach do 2020 roku zostały uwzględnione także w najnowszym pięcioletnim planie, który ma zostać opublikowany w tym roku. Niemniej przedstawiciele China National Coal Association wychodzą z założenia, że mimo obecnego osłabienia gospodarki, całkowity popyt na węgiel w dłuższym horyzoncie czasowym będzie rósł.

Aktualnie jednak warunki makroekonomiczne nie dają żadnego wsparcia dla wzrostu cen, a niektórzy analitycy są zdania, że popyt na ten surowiec nigdy nie wzrośnie do minionych wartości. Czas pokaże, jak rzeczywiście będzie.

Europo, co z twoją konkurencyjnością?

- W krajach wysokorozwiniętych stawia się na inne nośniki energii, na atom, na OZE - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Krzysztof Jędrzejewski, główny akcjonariusz Kopeksu. - Tyle że Europa, obciążając jeszcze bardziej kosztami energetykę węglową, może doprowadzić do tego, że energia w Europie będzie droższa od energii produkowanej z węgla w Azji. Przez to europejska gospodarka będzie tracić na konkurencyjności. To już zresztą ma miejsce i ten proces postępuje. Węgiel jest w stanie najlepiej obronić się swoją ekonomią. Obecnie jest on jednym z najtańszych surowców do pozyskiwania energii - podkreśla Krzysztof Jędrzejewski.

A Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki wskazuje na fakt, iż Polska bez własnego węgla będzie miała niezwykle ciężko.

- Wszystkie państwa europejskie, które likwidowały górnictwo węgla kamiennego, miały substytut energetyczny w postaci energetyki jądrowej, gazowej, odnawialnej. Polska go nie ma i długo nie będzie miała - zaznacza Jerzy Markowski.

KOMENTARZE (30)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP