PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel: dekoniunktura się przedłuża

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
30-11-2015 10:36
Węgiel: dekoniunktura się przedłuża
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zapewne w roku 2015 Wielka Brytania zaimportuje znacznie mniej węgla niż w roku ubiegłym. Szacunki wskazują, że zakupi ona około 22 mln ton węgla, czyli 10 mln ton mniej niż w roku 2014.

Z kolei Niemcy zakupią z zagranicy około 41 mln ton węgla. Gdy tak się stanie, to okaże się, że nastąpił spadek importu węgla o 1 mln ton w porównaniu do roku 2014.
Natomiast Hiszpania zaimportuje w całym roku 2015 o około 2 mln ton więcej niż w roku poprzednim. Ten import w jej przypadku może wynieść około 16 mln ton.

W Wielkiej Brytanii spadać będzie w kolejnych latach zużycie węgla energetycznego, bowiem moc w elektrowniach bazujących na węglu będzie redukowana, przy wzroście znaczenia gazu ziemnego, OZE oraz energii pozyskiwanej z elektrowni jądrowych.

Jeżeli chodzi o ceny węgla energetycznego, to raczej będą one odnotowywać dalsze spadki.

Polskie górnictwo po trzech kwartałach odnotowało 1 mld 674 mln zł straty netto.

W okresie styczeń-wrzesień 2015 roku wydobycie węgla kamiennego wyniosło ogółem 52,2 mln ton i było niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o 1 mln 471 tys. ton.
Przewidywane roczne wydobycie wyniesie około 69-70 mln ton.

Eksport węgla w trakcie 9 miesięcy br. wyniósł 7,2 mln ton, natomiast import po 8 miesiącach tego roku wyniósł 4,7 mln ton.

Przychody ze sprzedaży węgla wyniosły 13,9 mld zł. Zadłużenie górnictwa wynosi około 13,5 mld zł.

Sprzedaż ogółem za 9 miesięcy tego roku wyniosła 53,4 mln ton, z czego na rynek krajowy trafiło 46,2 mln ton, a na eksport 7,2 mln ton.

- Obecnie sytuacja w sektorze węglowym jest niezwykle trudna. Mamy do czynienia z nadpodażą węgla i jego niskimi cenami - zaznacza Marcin Sutkowski, prezes Bumechu. - W najbliższych latach należy spodziewać się dalszego ograniczania nakładów inwestycyjnych przez producentów węgla.

Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej wskazuje, że w warunkach wydłużającej się dekoniunktury na rynku węgla, zmiany wymagają regulacje dotyczące na przykład opłaty eksploatacyjnej i koncesyjnej, funduszu likwidacji zakładu górniczego, opłat za korzystanie ze środowiska czy wynagrodzenia za korzystanie z informacji geologicznej.

Ponadto niektóre przepisy wykonawcze do ustawy Prawo geologiczne i górnicze, które wprowadzają niepotrzebne rygory przekładające się na wzrost kosztów produkcji.

- Zachodzi również pilna potrzeba uelastycznienia czasu pracy w kopalniach, co wymaga nowelizacji przepisów prawa pracy - zaznacza Janusz Olszowski. - Nie wiem, dlaczego w warunkach wydłużającej się dekoniunktury nie wprowadzono przynajmniej części wnioskowanych rozwiązań. Tym bardziej, iż nie stoją one w sprzeczności z przepisami Unii Europejskiej - podkreśla szef GIPH.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP