Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel: chwała przeróbkarzom, dzięki nim kopalnie mają większe zyski

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
02-09-2016 06:09
Węgiel: chwała przeróbkarzom, dzięki nim kopalnie mają większe zyski
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Rola zakładu przeróbczego jest niezwykle istotna, bowiem wydobyty urobek jest w nim przekształcany w towar, który spełnia wymagania odbiorców i za który można skasować dobrą cenę.

Tak to jest w procesie przeróbczym

W zakładzie przeróbczym kopalni Chwałowice zamontowano niedawno przesiewacz typu Liwell. Dzięki niemu można precyzyjnie wydzielić najdrobniejsze ziarna miału węglowego przeznaczonego do wzbogacania w osadzarkach.
Proces przeróbczy nadzorują dwa systemy dyspozytorskie. Jeden nadzoruje przygotowanie nadawy do wzbogacania w stacji przygotowania węgla przy szybie VIII oraz w sortowni.

Natomiast drugi nadzoruje proces wzbogacania klasy poniżej 200 mm, czyli płuczkę cieczy ciężkiej, płuczkę osadzarkową i hydrocyklonową oraz obieg wodno-mułowy, załadunek i sprzedaż sortymentów handlowych.

Zachodzi możliwość centralnego sterowania procesami przeróbczymi. Ciągły monitoring jakości produktów końcowych też jest istotny. W zakładzie przeróbczym kopalni Chwałowice realizowane są też dalsze inwestycje.

Obecnie wydobyty skipem szybu VIII urobek poddany jest wstępnemu rozklasyfikowaniu na przesiewaczu WK-1 na klasy powyżej 200 mm i poniżej 200 mm.

Klasę powyżej 200 mm kieruje się do kruszenia do wymiaru poniżej 200 mm na jednej w dwóch kruszarek KWK-100 UM. Potem klasy te są łączone i kierowane wraz z wydobytym urobkiem z pozostałych szybów do sortowni celem ujednolicenia uziarnienia urobku do wymiaru ziaren poniżej 200 mm.

Tak przygotowany urobek gromadzony jest w zbiornikach węgla surowego o łącznej pojemności 3600 t.
Proces właściwego wzbogacania rozpoczyna się od skierowania urobku poniżej 200 mm na przesiewacz PZ-3090. Tam właśnie następuje wydzielenie klasy 200-16 mm kierowanej do wzbogacania w cieczy ciężkiej oraz klasy poniżej 16 mm, która kierowana jest do układu wzbogacania w osadzarkach i bateriach hydrocyklonów.

Klasa 200-16 mm wzbogacana jest we wzbogacalniku cieczy ciężkiej. W układzie pracuje jeden rekuperator, a drugi stanowi rezerwę.
Produkty wzbogacania - koncentrat, odpady - odwadniane są na przesiewaczach PWP-1.

Inwencja przeróbkarzy nie ma końca

Odwodniony koncentrat kieruje się układem przenośników do rozklasyfikowania na sortymenty handlowe gromadzone w zbiornikach. Stamtąd ładowane są do wagonów, bądź kierowane do dwóch punktów sprzedaży drobnicowej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 343 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP