Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel brunatny podstawą rozwoju polskiej energetyki

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
12-06-2007 11:54
Węgiel brunatny podstawą rozwoju polskiej energetyki

Wszystkie scenariusze rozwoju polskiej energetyki przewidują znaczący udział węgla brunatnego w produkcji energii elektrycznej.

Zgodnie z przewidywaniami przez około 20 lat wydobycie węgla brunatnego w Polsce będzie utrzymywało się na poziomie 65 mln. ton.
- Później wydobycie będzie spadać, jeśli nie zostanie uruchomione wydobycie w nowych złożach, takich jak Legnica - Ścinawa, czy Gubin - Mosty. Ponieważ energia elektryczna wytwarzana z węgla brunatnego jest obecnie najtańsza, to racjonalne i optymalne gospodarowanie zasobami węgla brunatnego jest jednym z najważniejszych zadań polskiego sektora paliwowo-energetycznego - mówi Zbigniew Kasztelewicz z KWB Konin.

Zdaniem Kasztelewicza do atutów polskiego górnictwa węgla brunatnego należą m.in. rozpoznane złoża, doświadczona kadra techniczno-inżynierska, menadżerowie na europejskim poziomie, młodzi i wykształceni pracownicy na stanowiskach robotniczych oraz zaplecze naukowo-techniczne w postaci wyższych uczelni współpracujących ściśle z przemysłem i liczne instytuty badawczo-projektowe oraz przedsiębiorstwa pracujące na rzecz przemysłu wydobywczego.

Zbigniew Kasztelewicz przekonuje, że koszty wytworzenia energii elektrycznej z węgla brunatnego są o około 30 proc. niższe niż te same koszty na węglu kamiennym, natomiast ceny energii sprzedane z elektrowni opalanym węglem brunatnym są o ok. 40 proc. niższe od cen energii z elektrowni opalanych na węgiel kamienny.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki za rok 2005, w Polsce wytworzenie 1 GJ ciepła z węgla brunatnego kosztowało 17,07 zł, z węgla kamiennego 22,61 zł, z gazu ziemnego 32,99 zł a z lekkiego oleju opałowego 53,08 zł.

- Fakty te powinny być jedynymi, które winno się rozpatrywać przy budowaniu nowej strategii energetycznej dla Polski na następne 30–50 lat. Obecne różne głosy pseudofachowców od górnictwa i energetyki, mówiące o likwidacji polskiego górnictwa oraz zastąpienia krajowego węgla węglem importowanym czy budowie elektrowni atomowych - proponują energetykę dużo droższą i uzależnioną od zewnętrznych dostawców surowców energetycznych - dodaje Zbigniew Kasztelewicz.

Według jego obliczeń, rezygnując z wydobycia w Polsce węgla kamiennego i importując ponad 70 mln ton węgla Polska zapłaciłaby ponad 17 mld zł w roku (ceny w portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) powiększone o koszty transportu do polskich portów i do odbiorców wewnątrz kraju, co jest ekonomicznie i społecznie niemożliwe do zrealizowania. W opinii przedstawiciela kopalni Konin realne zastąpienie polskiego węgla energetyką atomową jest niewyobrażalne ze względów finansowych. Budowa kilkunastu siłowni atomowych kosztowałoby bowiem ok. 300-400 mld zł.

Dyskusja ma miejsce podczas V Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Węgla Brunatnego, odbywającego się od 11 do 13 czerwca 2007 r. w Bełchatowie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP