Węgiel brunatny, czyli cisza przed burzą?

Węgiel brunatny, czyli cisza przed burzą?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli nie zostanie uruchomiona odkrywka Ościsłowo, to wydobycie węgla brunatnego w zagłębiu konińskim spadnie za trzy lata z obecnych 8-9 mln ton rocznie do 2,5 mln ton. W takim scenariuszu spośród wszystkich elektrowni grupy ZE PAK węgiel miałaby tylko elektrownia Pątnów II, z odkrywki Tomisławice. Mówię głośno - bez pomocy rządzących za kilka lat zostanie zlikwidowanych kilka tysięcy miejsc pracy w regionie konińskim - alarmuje prof. Zbigniew Kasztelewicz, kierownik Katedry Górnictwa Odkrywkowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Węgiel brunatny, chociaż produkuje się z niego w Polsce około jednej trzeciej energii elektrycznej, nie zaprząta, jak się wydaje, uwagi rządzących w stopniu chociażby zbliżonym do węgla kamiennego. Czy przyszłość górnictwa węgla brunatnego w Polsce jest klarowna?


- Niestety, przyszłość górnictwa węgla brunatnego w Polsce nie jest jasna. Perspektywy polskiego górnictwa i energetyki opartej o węgiel brunatny budzą mój poważny niepokój. Obecnie eksploatowane złoża węgla brunatnego zapewniają stabilny poziom wydobycia na poziomie 60 mln ton rocznie tylko do 2020 roku, a później , mniej więcej do roku 2030, obecnie pracujące kopalnie mogą gwarantować wydobycie w ilości około 50 mln ton węgla brunatnego rocznie. Gdyby nie doszło do uruchomienia nowych kopalni, to po 2030 roku, ze względu na postępujące wyczerpywanie się złóż, nastąpiłby gwałtowny spadek wydobycia węgla brunatnego i ograniczenie produkcji energii elektrycznej na bazie tego paliwa . W 2040 roku wydobycie węgla brunatnego wyniosłoby tylko kilka milionów ton. Produkcja energii elektrycznej z węgla brunatnego spadłaby z około 55 TWh w roku 2015 do ledwie kilku TWh w roku 2014. To scenariusz, który nazywam pesymistycznym.

Jakie są wobec tego inne scenariusze dla węgla brunatnego w Polsce ?


- Mniej więcej rok temu grono naukowców zwróciło się do pani premier Beaty Szydło z propozycją organizacji „Okrągłego stołu węgla brunatnego” w murach AGH. O ile bowiem górnictwo węgla brunatnego ma nadal istnieć w Polsce, to decyzje o zagospodarowaniu nowych złóż perspektywicznych winny zapadać w najbliższych latach. Bez nowych inwestycji, jak opowiedziałem, po 2020 roku rozpocznie się zmniejszanie wydobycia węgla brunatnego w czynnych obecnie kopalniach, aż do jego całkowitego zakończenia na początku lat 40-tych bieżącego wieku. W konsekwencji wskazanej inicjatywy został opracowany program dla górnictwa węgla brunatnego, który został przekazany Ministerstwu Energii. Ten program, można powiedzieć, jest teraz w czytaniu. Oprócz zarysowanego na wstępie scenariusza, który nazwałem pesymistycznym, zawiera dwa inne, które nazywam realistycznym i optymistycznym.

W dalszej części artykułu:

  • Szczegółowe scenariusze dla miejsc w Polsce, w których występuje węgiel brunatny.
  • Co z poziomem zatrudnienia w branży i jej otoczeniu?
  • W jakich warunkach produkcja energii z węgla brunatnego będzie opłacalna?
  • Jak budowa elektrowni atomowej wpłynie na przyszłość węgla brunatnego?
  • Węgiel kamienny czy brunatny? Alternatywa wcale nie jest oczywista.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Węgiel brunatny, czyli cisza przed burzą?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!