PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

We wrześniu w JSW ruszy wydobycie węgla w soboty?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
30-07-2015 05:53
We wrześniu w JSW ruszy wydobycie węgla w soboty?
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Prawdopodobnie już we wrześniu ruszy dodatkowe wydobycie węgla koksowego w soboty. Prowadzimy ze związkami zawodowymi rozmowy w sprawie zasad wynagradzania za dodatkową pracę w soboty - mówi Edward Szlęk, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).

- Prowadzimy negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie prowadzenia wydobycia węgla koksowego na ścianach, które są najbardziej wydajne, także w soboty. Chodzi o pracę na zasadzie dobrowolności, z jasno ustaloną stawką odpłatności za daną sobotę - mówi Edward Szlęk, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).
Negocjacje dotyczą m.in. tego, jak racjonalnie ustalić stawkę za pracę w soboty, żeby zachęcić ludzi, a jednocześnie nie połamać całego systemu dodatkowego wydobycia.

Jak zapowiada Edward Szlęk, dodatkowe wydobycie w soboty może już rozpocząć się we wrześniu br.

Kilka dni temu JSW informowała, że przyrost wydobycia węgla związany z ewentualnym wprowadzeniem dodatkowego wydobycia w soboty w niektórych ścianach szacowany jest na 1,2 mln ton rocznie, co przekłada się na znaczny wzrost przychodów firmy i lepsze wykorzystanie pracujących pod ziemią maszyn.

- Nie chodzi o wprowadzenie na siłę pracy we wszystkich kopalniach w soboty, tylko o możliwość elastycznego reagowania na potrzeby rynku. Zależy nam wyłącznie na wzroście wydobycia węgla koksowego. Chcemy, by wydobycie w soboty było prowadzone tylko w ścianach najbardziej wydajnych, a więc tam, gdzie nam się to opłaca. Opłacać musi się także załodze, dlatego musimy uzgodnić ze związkami zawodowymi rozsądne zasady wynagradzania za ten dodatkowy dzień pracy. Rozmowy ze związkami nie są łatwe, ale widzę duże zrozumienie z ich strony dla sytuacji firmy i zaangażowanie w chęć jej ratowania - mówił wówczas Edward Szlęk.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (18)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu