PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Warzecha, Polski Koks: produkcja koksu wyniesie ok. 8,7 mln ton

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
29-06-2012 05:29
Warzecha, Polski Koks: produkcja koksu wyniesie ok. 8,7 mln ton
fot. PTWP

Sprzedaż koksu w maju br. była większa niż produkcja polskiego koksownictwa. Koksownie pozbywały się bowiem zapasów z poprzednich miesięcy - mówi dla portalu wnp.pl Andrzej Warzecha, wiceprezes Polskiego Koksu.

Jak obecnie przedstawia się sytuacja na rynku koksu?
- Sytuacja na rynku koksu jest pochodną sytuacji produkcji stali surowej. O ile w świecie produkcja stali surowej wzrosła w okresie styczeń-maj br. o 0,8 proc, to w UE 27 spadła o 4,4 proc. Niemcy, będące największym producentem stali w UE, w maju wyprodukowały 3,7 mln ton stali, czyli o 9,7 proc. mniej niż w maju 2011 roku. Również produkcja stali w Ameryce Południowej, gdzie głównym producentem jest Brazylia, spadła o 2,3 proc.

Należy dodać, że z ogólnej liczby 74 wielkich pieców w UE, 15 jest obecnie wyłączonych. Planuje się kolejne wyłączenia mocy produkcyjnych w hutnictwie na okres letni.

Jak to się przekłada na sytuację branży koksowniczej?

- Sytuacja przemysłu koksowniczego w Polsce, który jest typowym koksownictwem handlowym, nie opartym w większości o własne hutnictwo, podąża za wyżej wymienionymi trendami, które nie są niestety obecnie pozytywne.

Produkcja koksu w polskich koksowniach w maju była wprawdzie większa niż w miesiącach poprzednich, ale w okresie styczeń-maj br. zanotowała spadek o 11 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Ta produkcja wyniosła 3,6 mln ton.

Sprzedaż koksu w maju br. była większa niż produkcja polskiego koksownictwa. Koksownie pozbywały się bowiem zapasów z poprzednich miesięcy. Zapasy koksu spadły w maju o ok. 10 proc.

Eksport koksu z Polski w okresie styczeń-maj również był mniejszy o 21 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2011.

Jakie perspektywy rysują się przed branżą koksowniczą?

- Według naszej oceny produkcja koksu w 2012 roku w koksowniach ulokowanych w Polsce wyniesie 8,7 mln ton, to jest 5 proc. mniej w stosunku do 2011 roku (9,1 mln ton).

Jeżeli natomiast chodzi o eksport koksu, to zmniejszy się on o ok. 6 proc. i wyniesie 5,6 mln ton.

Jak się przedstawia polityka Grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej w zakresie sprzedaży koksu?

- Grupa JSW realizuje politykę sprzedaży w sposób elastyczny, dostosowując się do zmian rynkowych, mocno dywersyfikując rynki.
W okresie styczeń-maj br. ok. 40 proc. sprzedaży koksu ulokowaliśmy na rynkach zamorskich, co uważamy za sukces. Dlatego, że tak dużego udziału rynków zamorskich dotychczas nie mieliśmy.

Na ile te rynki pozostają perspektywiczne?

- Spowolnienie gospodarcze dotyka dużą część UE, ale nie można wykluczyć, że dotknie ono również przemysłu stalowego w Azji (Indie) oraz w Ameryce Południowej (Brazylia).

Stąd jeżeli chodzi o trzeci kwartał, to uważamy, że będzie najsłabszy w zakresie alokacji koksu na rynkach zagranicznych.
Liczymy na to, że po okresie letnim, gdzie tradycyjnie hutnictwo jest w pewnej części poddawane procesom remontowym, w czwartym kwartale nastąpi wzrost produkcji surówki wielkopiecowej, a tym samym również i koksu.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP