PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Warto kupować akcje JSW?

Autor: wnp.pl (DC)
03-01-2012 05:48

Dom maklerski Noble Securities zaleca kupowanie akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Docelową cenę akcji JSW określono na 110,9 zł, czyli znacznie powyżej obecnych notowań. Noble Securities prognozuje przy tym spadek zysku JSW w 2012 r. aż o 30 proc.

Rekomendację „akumuluj” Noble Securities wydał 22 grudnia 2011 r., kiedy za jedną akcję JSW płacono 87 zł. W rekomendacji cenę docelową akcji JSW określono na 110,9 zł, czyli aż 27,5 proc. powyżej ówczesnych notowań. Na zamknięciu giełdowych notowań 2 stycznia 2012 r. jedną akcję JSW wyceniano na 85,60 zł.
Analitycy Noble Securities pomimo znacznie wyższych wycen akcji JSW, zwracają uwagę na negatywny wpływ otoczenia spółki.

- Dekoniunktura gospodarcza i związany z nią spadek popytu na stal przełożyły się na niższe ceny węgla koksowego i koksu na świecie. Dalszy spadek cen w 2012 r. jest bardzo prawdopodobny. Z potencjalnych czynników mogących sprzyjać notowaniom akcji dostrzegamy: utrzymanie się bardzo niskiego kursu złotego wobec dolara i euro, wzrost wolumenu wydobycia węgla i przejęcie Koksowni Victoria. Poza spadkiem cen produktów negatywnie na notowania wpływać może potencjalny dalszy wzrost kosztów z tytułu świadczeń pracowniczych (w tym węgla deputatowego) oraz ryzyko znaczącego wzrostu poziomu opodatkowania wydobywanego węgla w nieco dalszej przyszłości – na co wskazują działania podjęte wobec KGHM - czytamy w rekomendacji.

Dom maklerski Noble Securities poskreśla, że od momentu debiutu giełdowego JSW zmaterializował się negatywny scenariusz spadku cen węgla koksowego i koksu na świecie. Kryzys zadłużeniowy w strefie euro, jak i pogłębione obawy o kondycję globalnej gospodarki doprowadziły do spadku zapotrzebowania i produkcji stali oraz jej cen. W efekcie obniżył się popyt na koks i węgiel koksowy. Począwszy od sierpnia 2011 r. zarysował się wyraźny trend spadkowy cen koksu oraz węgla koksowego (w dolarach). Ceny koksu spadły z ok. 515 dolarów za tonę w II kwartale 2011 r. do ok. 405 dol. za tonę w IV kwartale 2011 r. Dla analogicznego horyzontu czasowego ceny benchmark węgla koksowego typu 35 spadły z 330 dol. za tonę do 285 dol. za tonę. Ceny koksu cechowały się w ostatnim czasie większą zmiennością niż ceny węgla koksowego.

- Wspomniane wydarzenia, powiązane z ogólną dekoniunkturą na rynkach akcji wpłynęły na 35 proc. spadek notowań akcji JSW względem ceny z debiutu giełdowego - przypomniano w rekomendacji.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP