Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wacław Czerkawski: spółka węglowa to nie jest zwykła fabryka!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
21-08-2007 12:11
Wacław Czerkawski: spółka węglowa to nie jest zwykła fabryka!

Spółki węglowe to nie fabryki, które można odpowiednio zaprogramować, a później już tylko oczekiwać dobrych wyników - podkreśla Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce

Po pierwszym półroczu br. niepokoić muszą wyniki sektora węglowego. Resort gospodarki wskazuje, że w porównaniu z pierwszym półroczem 2006 roku zyski spółek węglowych zmniejszyły się z 282 mln zł do 155,3 mln zł. Jak ocenia Pan to, co dzieje się obecnie w górnictwie?
- Należy pamiętać, że spółki węglowe to nie fabryki, które można odpowiednio zaprogramować, a później już tylko oczekiwać dobrych wyników. W górnictwie mamy do czynienia z prawami natury, ponadto, by wydobyć węgiel, trzeba najpierw ponieść olbrzymie koszty na przygotowanie frontu robót. A to nie przekłada się automatycznie na dodatni wynik finansowy. Często te roboty przygotowawcze są zaniedbywane, bo nad górnictwem ciąży presja osiągania dodatnich wyników za wszelką cenę. Mimo to od kilku lat polskie górnictwo jako całość wychodzi w Polsce na plus. Jest ewenementem w skali europejskiej i światowej to, że bez olbrzymich dotacji sektor węglowy w Polsce radzi sobie całkiem nieźle.

Poza Górnym Śląskiem ludzie często twierdzą, że podatnicy stale muszą dokładać do górnictwa.

- To bzdury, bo górnictwo sobie radzi i odprowadza znaczące środki do budżetu. Nikt tego jednak nie docenia. Cały czas powielane są stereotypy, w myśl których wszyscy dokładają do górnictwa. A to nieprawda! Trzeba pamiętać, że węgiel wydobywa coraz mniej górników w coraz trudniejszych warunkach, bo z wydobyciem trzeba schodzić coraz to niżej. W dodatku ci górnicy są marnie opłacani. Dochodzą tu też błędy managementu niektórych spółek węglowych. Nie demonizowałbym jednak kwestii kadrowych w górnictwie, bo i tak o wszystkim decyduje maksyma, że górnictwo ma działać na zasadach rynkowych i być rentowne. Takie podejście jest sprzeczne z założeniami polityki dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego kraju. Przecież węgiel jest u nas paliwem strategicznym. W końcu to z węgla produkuje się w Polsce 95 proc. energii elektrycznej.

W spółkach węglowych będą musieli zweryfikować swe plany inwestycyjne, bo ceny usług, materiałów i urządzeń poszybowały w górę.

- To prawda. Górnictwo odczuwa drastyczną podwyżkę cen, między innymi materiałów i urządzeń stalowych. Wpływa to na wyniki finansowe spółek węglowych.

Trzeba mieć nadzieję, że górnictwo poradzi sobie z tym sezonowym kryzysem. Górnicy nie raz pokazali, że potrafią się zmobilizować. Chciałbym też wierzyć w to, że zapisy strategii dla górnictwa na lata 2007-2015 będą realizowane, a nie pozostaną tylko życzeniami na papierze. Jeżeli zapisy strategii pozostaną martwe, to skończy się spokój społeczny.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP