Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wacław Czerkawski: bez inwestycji polskie górnictwo szlag trafi!

Autor: Jerzy Dudała
01-08-2007 11:12
Wacław Czerkawski: bez inwestycji polskie górnictwo szlag trafi!

Bez akceptacji ze strony załóg górniczych można będzie zapomnieć o prywatyzacji spółek węglowych - mówi dla wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce

We wtorek 31 lipca rząd przyjął ustawę górniczą oraz strategię dla górnictwa na lata 2007-2015. Najwięcej emocji nadal wywołuje kwestia prywatyzacji spółek węglowych. Jak ocenia Pan kształt dokumentów przyjętych przez rząd?
- Zacznę od tego, że strategia dla górnictwa na lata 2007-2015 powstawała w ciężkich bólach. Negocjowano ją przecież rok czasu. I jeżeli wziąć pod uwagę pierwszy projekt strategii dla górnictwa oraz dokument przyjęty przez rząd 31 lipca - to od razu widać, że górniczym związkom zawodowym udało się przeforsować wiele korzystnych dla sektora węglowego zapisów.

Między innymi zapalono zielone światło dla przyjęć nowych ludzi do pracy w kopalniach. Duży nacisk położono też na sprawy bezpieczeństwa pracy w sektorze. Ponadto - co warte podkreślenia - pojawiła się w strategii dla górnictwa zapowiedź działań dotyczących czystych technologii węglowych i produkcji z węgla paliw płynnych. A zatem niektóre zapisy strategii są obiecujące, jednak najważniejsza będzie ich realizacja. Czas pokaże, czy rząd wywiąże się z deklaracji zawartych w strategii.

Nadal najwięcej mówi się o prywatyzacji spółek węglowych poprzez giełdę. Wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski mówił 31 lipca, że jesienią 2008 roku możliwa będzie prywatyzacja poprzez giełdę Katowickiego Holdingu Węglowego i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Co Pan na to?

- Rząd bardzo mocno akcentuje teraz sprawę prywatyzacji spółek węglowych poprzez giełdę, którą nie wiedzieć czemu jakby uważał już za przesądzoną. A przecież wyraźnie napisano w strategii dla górnictwa, że ewentualna prywatyzacja wymagać będzie pełnej akceptacji strony społecznej poszczególnych spółek węglowych. Optymizm rządu być może bierze się stąd, że nie ma obecnie aż tak twardego "nie" dla prywatyzacji ze strony górniczych związków.

A dlaczego górnicze związki nie mówią już twardo "nie " prywatyzacji?

- Każdy kolejny dzień pokazuje, że bez znaczących inwestycji polskie górnictwo szlag trafi! A poza wejściem na giełdę rząd nie ma innego pomysłu na to, skąd wziąć środki na realizację niezbędnych inwestycji. Spółki węglowe nie są w stanie same wygenerować tak dużych środków, zważywszy, że inwestycje w górnictwie w najbliższych latach szacuje się na ok. 17 do 20 mld zł.

Jednak pojawia się tu bardzo istotne pytanie: czy ewentualne wejście na giełdę - gdyby załogi górnicze opowiedziały się w referendach za prywatyzacją - zostałoby przeprowadzone z sukcesem? A jeśli nie, to co?! Do tej pory strona rządowa posługiwała się ogólnikami i sama nie była w stanie tak dopracować szczegółów ewentualnej prywatyzacji, by udało się jej uzyskać akceptację strony społecznej. Między innymi stąd opór ze strony górniczych związków. Same ogólniki, bez konkretów, niewiele znaczą. Pamiętajmy, że kwestia prywatyzacji i tak rozstrzygnie się w poszczególnych spółkach węglowych. Bez akceptacji ze strony załóg górniczych można będzie o niej zapomnieć.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP