Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W zakładach JSW pracuje 1926 kobiet

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
16-10-2017 09:17 |  aktualizacja: 16-10-2017 09:39
W zakładach JSW pracuje 1926 kobiet

Kobiety w JSW pracują na różnych stanowiskach.

Fot. PTWP.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej stanowiska administracyjno-biurowe obsadzone są w 86 procentach przez kobiety, ale coraz częściej można je spotkać również w dozorze. Duża grupa wykonuje też ciężkie fizyczne prace. 


  • Obecnie w zakładach JSW pracuje 1926 kobiet. To niemal 10 procent wszystkich pracowników górniczej spółki.
  • Kobiety coraz śmielej wkraczają w obszary działalności i zawody zarezerwowane do niedawna wyłącznie dla mężczyzn. Widać to także w przemyśle wydobywczym. 
Statystyki pokazują, że wbrew panującej opinii liczba kobiet zatrudnionych w górnictwie jest całkiem spora. I tak w Jastrzębskiej Spółce Węglowej stanowiska administracyjno-biurowe obsadzone są w 86 procentach przez panie, ale coraz częściej można je spotkać również w dozorze. Duża grupa wykonuje też ciężkie, fizyczne prace. Obecnie w zakładach JSW pracuje 1926 kobiet. To niemal 10 procent wszystkich pracowników górniczej spółki.

W JSW podkreślają, że do pracy w górnictwie nie wystarczy merytoryczne przygotowanie ani pochodzenie z górniczej rodziny. Tu potrzebne są odpowiednie cechy charakteru. 

Kobieta pracująca wśród górników powinna być twarda i  zdeterminowana. 

Wciąż są miejsca w kopalniach dla kobiet niedostępne. Trudno sobie wyobrazić, że pracują bezpośrednio w ścianie przy wydobyciu węgla. Warunki pracy na dole są trudne, a kobiety są mimo wszystko słabsze fizycznie. 

Z całą pewnością dałyby radę, ale zbyt dużym kosztem. I pewnie z tego powodu nie będą też ratownikami górniczymi, a raczej ratowniczkami, kiedy cały ekwipunek waży około piętnastu kilogramów.

- Wszystko uzależnione jest od warunków, w jakich kobieta byłaby zatrudniona. Istnieją stanowiska, na których płeć predysponuje do ich zajmowania lub utrudnia pracę. Nie ma przeciwwskazań do pracy dla kobiet, są jednak bardzo ciężkie stanowiska, na których praca jest tak obwarowana procedurami, normami i przepisami BHP, że trudno byłoby o chętne - tłumaczy Jacek Nowak, dyrektor pracy kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.

Kobiet dołowych w dozorze, we wszystkich kopalniach JSW, jest tylko 25. To niespełna 1 procent. 

Dość zaawansowany proces feminizacji można natomiast zauważyć na powierzchni w zakładzie przeróbczym. Tam udział kobiet w pracach fizycznych to już 30 procent. 

Jeszcze więcej, bo ponad 43 procent, spełnia się w dozorze technicznym zakładów przeróbczych, gdzie węgiel jest wzbogacany. 

Rekord należy do zakładu przeróbczego kopalni Budryk w Ornontowicach, tam panie stanowią zdecydowaną większość. Na 126 osób przypada aż 66 kobiet.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP