PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W Senacie na temat złóż węgla brunatnego w Wielkopolsce

Autor: wnp.pl (DC)
03-03-2015 17:45
W Senacie na temat złóż węgla brunatnego w Wielkopolsce

W grudniu 2014 roku minister środowiska zatwierdził Dodatek nr 1 do dokumentacji geologicznej złoża węgla brunatnego Oczkowice położonego na terenie gmin Miejska Górka i Krobia w województwie wielkopolskim. Badania zostały przeprowadzone przez PAK Górnictwo

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Senatorowie z Komisji Środowiska 3 marca br. mieli okazję zapoznać się ze szczegółową charakterystyką wielkopolskiego złoża Oczkowice - jednego z najbardziej zasobnych złóż węgla brunatnego w Polsce. Eksperci przedstawiali aspekty związane z długofalowym bezpieczeństwem energetycznym państwa i ochroną krajowych zasobów surowcowych.

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozważali hipotetyczny wpływ wydobycia kopalin na otoczenie. Dyskusja dotyczyła złoża węgla brunatnego Oczkowice, którego szczegółowa dokumentacja geologiczna została zatwierdzona pod koniec ubiegłego roku. Na podstawie badań przeprowadzonych przez PAK Górnictwo (spółka z grupy ZE PAK) ustalono, że zasoby tego wielkopolskiego złoża wynoszą około 1 mld ton.
W posiedzeniu Komisji poza parlamentarzystami uczestniczyli specjaliści z zakresu energetyki, geologii, górnictwa, a także Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński, Kierownik Państwowego Instytutu Geologicznego Roman Smółka, wojewoda wielkopolski Piotr Florek oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego.

Dyskutowano na temat wyzwań związanych z hipotetyczną eksploatacją, jak i wynikających z niej korzyści dla makroregionu. Eksperci biorący udział w posiedzeniu zwracali uwagę, że obecnie można formułować jedynie ogólne prognozy na temat wpływu inwestycji na okoliczne obszary. Podkreślili, iż należy je traktować z dużą ostrożnością, gdyż rzeczywiste oddziaływanie na otoczenie może być wiarygodnie ocenione dopiero po przeprowadzeniu szeregu stosownych analiz technicznych i środowiskowych.

Część zaproszonych naukowców i senatorów zastanawiała się nad wpływem potencjalnego wydobycia na miejscowe stosunki wodne i środowisko naturalne. Uczestniczący w spotkaniu eksperci z zakresu eksploatacji surowców naturalnych podkreślali, że współczesne technologie wykorzystywane w górnictwie pozwalają skutecznie minimalizować niekorzystne skutki oddziaływania kopalni na otoczenie. Podczas dyskusji zaznaczono, że złoże węgla brunatnego w południowej Wielkopolsce należy do najbardziej zasobnych w kraju i może mieć strategiczne znaczenie dla niezależności surowcowej Polski w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie.

W związku z tym konieczne jest odpowiednie zagospodarowanie obszaru złożowego. Stwierdzono, że zgodnie z polskim prawem udokumentowane złoża kopalin muszą być objęte ochroną. W tym celu zaznacza się ich występowanie w wojewódzkich i gminnych planach zagospodarowania przestrzennego. Radca prawny, dr Maciej Kruś, dodał, że ochrona złoża nie musi oznaczać blokowania rozwoju gmin, a jej celem jest uwzględnienie strategicznych interesów państwa.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 762 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP