XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Rogóźnie zamiast odkrywki, kopalnia... gazu z węgla

W Rogóźnie zamiast odkrywki, kopalnia... gazu z węgla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli nie my zbudujemy pod Rogóźnem odkrywkę, to wcześniej czy później po to złoże sięgnie kto inny". Te słowa Dariusza Orlikowskiego, prezesa Kopalni Węgla Brunatnego "Adamów", cytowane przez "Dziennik Łódzki", bardzo szybko okazały się prorocze.

Pod Rogóźnem zalega 770 mln ton węgla brunatnego, a to ogromne bogactwo, które postawionej w sąsiedztwie elektrowni pozwoliłoby funkcjonować przez 30-40 lat. Prezes Orlikowski przed miejscowymi roztoczył wizję, w której znalazł miejsce nie tylko na tanią energię, ale i na 5 tysięcy miejsc pracy oraz zasilenie lokalnego rynku podatkami rzędu ćwierć miliarda rocznie.

Debata "odkrywkowa" zamarła, gdy po burzliwych protestach okolicznych mieszkańców kopalnia wycofała wniosek o zbadanie złóż i ręka w rękę z gminą chce rozpoznać rozmiar całego podziemnego bogactwa, czyli wód geotermalnych i wysadu solnego. Tego chcą też mieszkańcy, bo zamiast odkrywki przyszłość swej gminy dostrzegają raczej w uzdrowisku. Nie wiadomo jednak, kto ostatecznie będzie górą, bowiem prawo geologiczne może zmienić się w taki sposób, że minister środowiska, zastanawiając się nad wydaniem koncesji, w ogóle nie będzie musiał brać pod uwagę stanowiska samorządu - czytamy w dzienniku.

Tymczasem kopalni z Adamowa przybył nieoczekiwany konkurent. We wtorek w Urzędzie Marszałkowskim powołano Regionalny Instytut Zrównoważonej Energii. Ma on skupić wokół siebie samorządowców, naukowców oraz biznes, by korzystając z najnowszych osiągnięć techniki jak najlepiej wykorzystać potencjał energetyczny regionu, czyli od Bełchatowa na południu po jeszcze nie do końca rozpoznane złoża - choćby pod Rogóźnem. Słowo "wykorzystać" użyto także w sensie eksploatacji.

- Wprawdzie nie zgadzamy się na nową kopalnię odkrywkową w Rogóźnie, ale są inne metody eksploatacji, jak nieinwazyjna, podziemna gazyfikacja złoża na bazie nowych technologii - mówi cytowany przez dziennik Marcin Nowacki, szef marszałkowskiego departamentu przedsiębiorczości. - To najlepsze wyjście, bo region nie może pozwolić sobie na to, żeby taki potencjał, jaki leży pod Rogóźnem, zostawić pod ziemią.

RIZE ma mnóstwo partnerów, ale kluczowym już teraz wydaje się Polska Grupa Energetyczna i jej dwie bełchatowskie spółki: kopalnia i elektrownia. Ta pierwsza już wychodzi poza swoje bogactwa w gminach Kleszczów, Szczerców i Rząśnia i w ciągu najbliższych piętnastu lat uruchomi odkrywkę pod Złoczewem. Ale istotne jest co innego: udział w RIZE daje bełchatowskiej kopalni możliwość sprawdzenia się w nowej technologii, czyli gazyfikacji węgla właśnie pod Rogóźnem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Rogóźnie zamiast odkrywki, kopalnia... gazu z węgla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!