XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W Polsce również są ratownicze kapsuły górnicze

W Polsce również są ratownicze kapsuły górnicze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie górnictwo dysponuje trzema kapsułami, które mogłyby być użyte w razie konieczności przeprowadzenia akcji ratowniczej podobnej do prowadzonej właśnie w Chile. Należą do Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) w Bytomiu (Śląskie).

Stacja ma trzy kapsuły o różnej średnicy - 1200, 1000 i 600 mm. Najmniejsza z nich jest bardzo podobna do tej, która będzie wkrótce użyta do wywiezienia 33 górników, uwięzionych od początku sierpnia w chilijskiej kopalni. Jak powiedział we wtorek PAP zawodowy ratownik górniczy Jacek Wicher z CSRG, nie była ona dotychczas używana do akcji ratowniczej, jest natomiast stosowana podczas planowanych akcji, czyli np. kontroli nieużywanych szybów.

Urządzenie wykonano według projektu i na zamówienie CSRG. Jest zrobione z metalu, wyposażone w oświetlenie i urządzenia zapewniające dopływ świeżego powietrza oraz łączność; dzięki temu transportowany może mieć kontakt z prowadzącymi akcję ratowniczą. Kapsuła nie jest hermetyczna. Zbudowano ją z elastycznie połączonych elementów, by w razie potrzeby mogła np. ugiąć się w węższym odcinku otworu. Kapsuła jest obsługiwana przy pomocy znajdującej się na powierzchni wyciągarki, zaopatrzonej w duży zapas liny.

Jak ocenia Jacek Wicher, akcja w Chile została dobrze przygotowana. "To ewenement na skalę światową - nikt nigdy nie prowadził takiego przedsięwzięcia. Życzę im powodzenia, żeby ich ogromny wysiłek nie poszedł na marne" - powiedział.

Jedna z większych kapsuł CSRG była użyta do akcji ratowniczej, przeprowadzonej w sierpniu 2008 r. w kopalni "Bielszowice" w Rudzie Śląskiej. Dwaj pracownicy kopalni zostali wówczas uwięzieni w zawieszonej 300 metrów pod ziemią windzie, unieruchomionej ze względów bezpieczeństwa. Wcześniej będąca w trakcie wymiany lina sąsiedniej windy wymknęła się z zaczepów i w niekontrolowany sposób spadła na dół. Na miejsce sprowadzono właśnie przewoźny wyciąg ratowniczy - umieszczoną na wysięgniku kapsułę, która została opuszczona na dół. Obaj pracownicy zostali w niej wyciągnięci na powierzchnię.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Polsce również są ratownicze kapsuły górnicze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!