Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W Polsce powstaną nowe kopalnie, bo to się opłaci

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
07-04-2014 11:23
W Polsce powstaną nowe kopalnie, bo to się opłaci
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Te kopalnie będą powstawać raczej poza Górnym Śląskiem ze względu na warunki górniczo-geologiczne, czy też przychylność tego typu inwestycjom lokalnych władz.

Na Górnym Śląsku będzie z upływem czasu dochodziło do sczerpywania się złóż w obecnie funkcjonujących kopalniach, poza tym trudne warunki górniczo-geologiczne oraz schodzenie z wydobyciem coraz niżej - oznaczać będą konieczność ponoszenia coraz wyższych kosztów, bo przecież walka z nagromadzeniem zagrożeń musi kosztować.
Z kolei w Lubelskim Zagłębiu Węglowym występują o wiele korzystniejsze warunki geologiczne, w tym prawie niemal poziomo zalegające pokłady węgla, brak uskoków oraz mniejsze skutki oddziaływania na powierzchnię.

Ponadto tamtejsze władze zapewniają pomoc przy budowie kopalń, chciałyby również, by na Lubelszczyźnie powstała nowa elektrownia węglowa.

Jest akceptacja społeczna dla tego typu inwestycji w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Na Górnym Śląsku o tę akceptację jest trudno.

Stąd ciężar naszego górnictwa stopniowo może się przenosić ze Śląska do Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Za około 20 lat polskie górnictwo może wyglądać zupełnie inaczej.

Nowym inwestycjom w budowę kopalń w Polsce może sprzyjać sytuacja na Ukrainie: doskonale widać, że Rosja jest delikatnie mówiąc trudnoprzewidywalna, a dalsze uzależnianie się od importu gazu z Rosji byłoby nieroztropne.

Te nowe kopalnie, jeśli powstaną - będą mieć odmienny od kopalń funkcjonujących od wielu lat na Górnym Śląsku - prostszy model. Na przykład obejmujący udostępnienie złoża upadowymi, jak w przypadku Kopeksu.

Węgiel z tych nowych kopalń, wydobyty tanio, znajdzie nabywców. Może między innymi trafiać na rynek niemiecki.

Na Lubelszczyźnie chcieliby wybudować nową kopalnię Australijczycy, którym doradza były prezes Bogdanki Mirosław Taras, plany budowy tam nowej kopalni ma także Kompania Węglowa. Jednak będzie ona najpierw musiała poradzić sobie z przetrwaniem trudnej sytuacji.

Łączne nakłady inwestycyjne Kompaniii Węglowej na budowę kopalni węgla kamiennego Chełm w Lubelskim Zagłębiu Węglowym w pierwszych ośmiu latach, a zatem w okresie od rozpoczęcia  budowy kopalni do osiągnięcia docelowego wydobycia na poziomie 18 tys. ton na dobę, miałyby wynieść 3,25 mld zł, natomiast do osiągnięcia pierwszego wydobycia 3,08 mld zł. 

- Jak najbardziej zasadna jest chęć budowy kopalni na Lubelszczyźnie przez Kompanię Węglową - oceniają w środowisku górniczym. - Tam byłby rynek zbytu, powinny tam również powstać nowe bloki na węgiel.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP