W oczekiwaniu na uruchomienie brunatnych złóż

W oczekiwaniu na uruchomienie brunatnych złóż
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeśli nie uruchomimy nowych złóż węgla brunatnego, to za 15 lat zacznie spadać wydobycie, co spowoduje także spadek produkcji energii elektrycznej wykorzystującej to paliwo.

Tymczasem polityka UE przewiduje wzrost produkcji energii z węgla brunatnego. W Niemczech wydobywa się 170 mln ton tego surowca rocznie, budowane są kolejne kopalnie odkrywkowe, m.in. Garzweiler z wydobyciem 40 mln ton rocznie - napisała "Rzeczpospolita".

Rocznie w Polsce wydobywa się ok. 55 mln ton węgla brunatnego. Teraz najwięcej węgla wydobywa kopalnia Bełchatów (ok. 30 mln ton rocznie), na drugim miejscu jest Turów (ok. 11,5 mln ton). Konin wydobywa 10,4 mln ton, Adamów zaś ok. 4 mln ton. By utrzymać ten poziom wydobycia przez kolejne lata, albo nawet próbować go zwiększyć - decyzja resortu gospodarki o uruchomieniu złóż legnickich konieczna jest do końca tego roku - czytamy w "Rz".

Tyle że problemem są też niższe, niż zakładano, przydziały emisji limitów CO2. Choć Polska wnioskowała w UE o 284 mln ton, dostała prawo do emisji zaledwie 208 mln ton CO2 rocznie. Elektrownie zasilane węglem brunatnym prognozują, że w związku z tym będą zamawiać mniej surowca w kopalniach.

- Plan na 2008 r. zakładał, że wydobędziemy ponad 4,65 mln ton, jednak odbierająca surowiec elektrownia Adamów w związku z niższymi limitami zamówi ok. 3,5 mln ton - mówi Tadeusz Rajczyk z kopalni Adamów w Turku.

- My zakładamy wydobycie na podobnym poziomie jak w 2007 r. zarówno w Bełchatowie, jak i Turowie - mówi "Rz" Dominika Tuzinek-Szynkowska, rzeczniczka Polskiej Grupy Energetycznej, w skład której wchodzą obie kopalnie.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W oczekiwaniu na uruchomienie brunatnych złóż

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!