XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W kopalniach wyznaczono rejony szczególnego nadzoru

W kopalniach wyznaczono rejony szczególnego nadzoru
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nadzór górniczy wyznaczył w kopalniach węgla kamiennego rejony szczególnego nadzoru, czyli oddziały, gdzie praca jest szczególnie niebezpieczna. Mają one być pod systematyczną, wnikliwą kontrolą inspektorów.

- Chodzi o takie oddziały w kopalniach, w których prowadzone są roboty w najwyższych stopniach zagrożeń. Takich miejsc jest w sumie kilkanaście - powiedziała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach, Jolanta Talarczyk.

Rejony szczególnego nadzoru zostały wytypowane przez każdy z Okręgowych Urzędów Górniczych, które na co dzień bezpośrednio nadzorują pracę kopalń. Szczególnie zagrożone rejony są kontrolowane nawet co dwa miesiące.

Powodem wzmożonych działań nadzoru górniczego jest rosnąca w ostatnich latach liczba wypadków przy pracy w kopalniach. W styczniu tego roku, w odniesieniu do tego samego okresu 2008 r., łączna liczba wypadków wzrosła o 2 proc.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości inspektorzy nadzoru górniczego czasowo wstrzymują pracę ścian wydobywczych oraz maszyn i urządzeń. W tym roku doszło do tego już kilkakrotnie. - Te najdrastyczniejsze formy wymuszania troski o bezpieczeństwo górniczych załóg przynoszą szybką reakcję ze strony pracodawców - oceniła rzeczniczka WUG.

Przedstawiciele nadzoru górniczego przedstawili priorytety swych działań w tym roku podczas poniedziałkowego spotkania z kierownictwem Okręgowej Inspekcji Pracy w Katowicach. Dyskutowano m.in. o zamierzeniach kontrolnych w zakładach górniczych w tym roku oraz podsumowano ubiegłoroczne kontrole.

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy zwracali uwagę, że od kilku lat w kopalniach istnieje problem podwójnego zatrudnienia na tym samym stanowisku. Zdarza się, że ta sama osoba na porannej zmianie jest pracownikiem kopalni, a na zmianie popołudniowej pracuje w ramach prywatnej firmy usługowej. Rekordzista pracował w sumie 52 godziny w tygodniu, zamiast 40.

- Prawnie jest to dopuszczalne, ale przemęczony górnik może stwarzać zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla kopalni i bezpieczeństwa pracy swoich współpracowników - oceniła Talarczyk.

Inspektorów niepokoją także przypadki tzw. huśtawki klimatycznej, czyli pracy przemiennej, zwłaszcza kombajnistów i pomocników kombajnistów. Dotyczy to organizacji pracy w warunkach podwyższonych temperatur, gdzie górnicy nie powinni pracować dłużej niż sześć godzin dziennie. W niektórych kopalniach pracę planuje się tak, że jednego dnia górnik pracuje w wysokiej temperaturze, drugiego w niższej i tak na przemian. Zdaniem PIP, może to negatywnie wpływać na zdrowie pracowników.

Przedstawiciele PIP i nadzoru górniczego zgodzili się, że potrzebna jest jasna interpretacja prawa pracy, która uniemożliwi naginanie lub omijanie przepisów.

W tym roku, do końca stycznia, w górnictwie doszło do 285 różnych wypadków, z czego 154 w kopalniach węgla kamiennego. Pięciu górników zginęło: dwóch w kopalniach węgla kamiennego, dwóch w kopalni "Rudna" w zagłębiu miedziowym, jeden w górnictwie nafty i gazu. Kilka osób zostało ciężko rannych.

Według danych WUG, w ubiegłym roku w polskim górnictwie zginęło 38 osób, z czego 36 w kopalniach węgla kamiennego; najwięcej - aż 20 - w katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk". 50 górników odniosło ciężkie obrażenia, z czego 44 w kopalniach węgla. Ogółem doszło do 3518 rozmaitych wypadków, w tym 2799 w górnictwie węgla kamiennego.

Zgodnie z przyjętą w Polsce strategią, do 2012 r. liczba wypadków przy pracy powinna zmniejszyć się o 25 proc.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W kopalniach wyznaczono rejony szczególnego nadzoru

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!