Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W kopalniach JSW odbyły się masówki

Autor: wnp.pl (AH); mat. pras.
07-08-2012 13:34
W kopalniach JSW odbyły się masówki
Fot. mat. pras.

We wtorek we wszystkich kopalniach JSW trwały masówki informacyjne związane z fiaskiem negocjacji Międzyzwiązkowego Komitet Protestacyjno-Strajkowego zarządem spółki.

Jak informowała Solidarność JSW, spotkania na kopalnianych cechowniach rozpoczęły się ok. 6.00 rano przed zjazdem pierwszej zmiany i trwały do północy, tak by pracownicy wszystkich zmian mieli okazję zapoznać się z informacjami o przyczynach niepowodzenia negocjacji z zarządem zakończonych pod koniec lipca. Związkowcy rozmawiali także o opublikowanych w ubiegłym tygodniu propozycjach pracodawcy dotyczących wzrostu płac w spółce.
- Ludzie są coraz bardziej zbulwersowani i zniecierpliwieni, tym, że zarząd tak nisko ceni ich ciężką pracę, a jednocześnie cały czas powtarza brednie o niebotycznych zarobkach górników - mówi Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w JSW.

W piątek 3 sierpnia władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej opublikowały swoje stanowisko dotyczące trwającego konfliktu. W dokumencie zarząd zaproponował wzrost płac zasadniczych dla pracowników spółki o 2,8 proc. od sierpnia oraz wypłatę jednorazowej kwoty w wysokości 1,2 proc. stawek płac zasadniczych we wrześniu tego roku. Czytaj więcej: Zarząd JSW proponuje związkom zakończenie sporu

- To propozycja gorsza od tej z początku negocjacji. Te 2,8 proc. od sierpnia oznacza, że w ujęciu rocznym płace pracowników naszej spółki wzrosłyby o 1,6 proc., czyli znacznie poniżej inflacji. Oznacza to, że realne zarobki górników przy znakomitej kondycji JSW zamiast wzrosnąć, uległyby znacznemu obniżeniu - tłumaczy Kozłowski.

- Nowo przyjęty górnik w JSW za swoją ciężką pracę pod ziemią w niebezpiecznych warunkach dostaje na rękę niecałe 1983 zł - mówi Dominik Kolorz, pokazując pasek z wynagrodzeniem pracownika kopalni Borynia-Zofiówka z czerwca tego roku.

Oprócz kwestii płacowych powodem sporu między kierownictwem JSW i stroną społeczną są wzory umów o pracę dla nowo zatrudnianych górników, które zdaniem związkowców są sprzeczne z prawem. - W swoim oświadczeniu zarząd odniósł się do tej sprawy jednym lakonicznym zdaniem, które mówi o tym, że kwestie nowych umów o pracę miałyby być „rozstrzygane w ramach indywidualnych stosunków JSW z nowymi pracownikami”. Jeżeli zarząd łamie prawo, a w przypadku nowych umów tak właśnie jest, to powinien się z tych regulacji po prostu wycofać. Nie ma innej możliwości - zaznacza szef Solidarności w JSW.

6 lipca w zakładach JSW zorganizowany został dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Wobec fiaska lipcowych rozmów związkowcy nie wykluczają kolejnych protestów, jednak datę oraz formę ewentualnych protestów poznamy dopiero po orzeczeniu sądu. - Zarząd JSW złożył zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Katowicach, by ten doprowadził do powstrzymania strony związkowej przed dalszymi akcjami. Na polecenie sądu odnieśliśmy się już do tego wniosku. Teraz czekamy na orzeczenie - mówi Sławomir Kozłowski.

KOMENTARZE (14)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP