XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W kopalni Staszic zapalił się metan; nikt nie ucierpiał

W kopalni Staszic zapalił się metan; nikt nie ucierpiał
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Żaden z górników nie ucierpiał w wyniku niedzielnego zapalenia metanu w katowickiej kopalni Staszic - wynika z informacji zakładowych służb i nadzoru górniczego. Groźny gaz zapalił się podczas drążenia chodnika 720 metrów pod ziemią.

"Zapalenie metanu miało charakter lokalny. Załoga ugasiła je przy pomocy gaśnic proszkowych. Zdarzenie miało niewielki wymiar, nie ma poszkodowanych ani większych strat" - powiedział PAP Wojciech Jaros, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego, do którego należy kopalnia Murcki-Staszic.

Według informacji Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), do incydentu doszło przed południem, podczas drążenia nowego chodnika za pomocą górniczego kombajnu. Dotąd wydrążono 310 metrów tego wyrobiska. Wszystko wskazuje na to, że zapłon metanu został zainicjowany przez organ urabiający kombajnu.

Przy drążeniu chodnika pod nadzorem sztygara pracowało siedmiu górników. W pobliżu byli jeszcze pracownicy obsługujący taśmociąg. W sumie w strefie zagrożenia pracowało 14 osób. Wszyscy bezpiecznie wycofali się. Wcześniej, za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego, szybko ugasili płonący gaz.

"Prace w tym miejscu wstrzymano, przodek został zabezpieczony. Zespół z udziałem przedstawicieli Okręgowego Urzędu Górniczego dokonuje teraz oględzin. Na ich podstawie wyda decyzję dotyczącą dalszego postępowania" - powiedział Jaros.

Do incydentu doszło w wyrobisku zaliczonym do czwartej, najwyższej kategorii zagrożenia metanowego. Przedstawiciele WUG i holdingu podkreślają, że nie doszło do wybuchu metanu (gaz ten wybucha w stężeniach od 5 do 15 proc.), a jedynie do jego lokalnego zapalenia.

Specjaliści będą teraz wyjaśniać, co mogło być przyczyną nagromadzenia niebezpiecznej ilości metanu w tym miejscu - mógł to być jego nagły wypływ, ale też np. niewystarczająca wentylacja. Dopiero po sprawdzeniu wszystkich okoliczności, sprawności wentylacji oraz prawidłowości działania systemu metanometrii, możliwe będzie wznowienie prac w tym miejscu.

Metan to bezbarwny i bezwonny gaz towarzyszący złożom węgla. Jest częstą przyczyną górniczych katastrof. Im głębiej, tym jest go więcej. Około połowa złóż zaliczona została do dwóch najwyższych kategorii zagrożenia. Tylko w kilku kopalniach nie ma tego gazu.

Szacuje się, że z pokładów metanowych pochodzą cztery na pięć ton wydobytego w Polsce węgla. Rocznie we wszystkich polskich kopalniach wydziela się blisko 900 mln m sześc. metanu, czyli średnio ponad 1,6 tys. m sześc. na minutę. Z tego mniej niż jedna trzecia trafia do instalacji odmetanowania. Większość metanu z kopalń jest wyprowadzona do atmosfery drogą wentylacyjną, szkodząc klimatowi, bo potencjał cieplarniany metanu jest 21-krotnie większy niż dwutlenku węgla. Obecnie efektywność wykorzystania ujętego metanu przekracza 50 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W kopalni Staszic zapalił się metan; nikt nie ucierpiał

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!