W kopalni "Marcel" zakończono budowę chodnika za 90 mln zł

W kopalni "Marcel" zakończono budowę chodnika za 90 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Węgiel z kopalni "Marcel" w Radlinie, zamiast jak dotąd - szybem, będzie wydobywany na powierzchnię tzw. upadową, czyli pochyłym chodnikiem, łączącym wyrobisko z zakładem przeróbczym. Budowa upadowej kosztowała 90 mln zł.

To największa w ostatnich latach taka inwestycja w górnictwie. Budowa blisko 2-kilometrowego chodnika, schodzącego 400 metrów pod ziemię, trwała 5,5 roku. Uroczyste uruchomienie upadowej zaplanowano na czwartek. Inwestycja ma zwrócić się w cztery lata.

- To przedsięwzięcie jest przykładem unowocześniania górnictwa. Dzięki usprawnieniu transportu węgla na powierzchnię następuje uproszczenie modelu kopalni, maleją koszty eksploatacji, a prostsze w obsłudze obiekty i urządzenia sprzyjają poprawie bezpieczeństwa - ocenił w środę rzecznik Kompanii Węglowej, do której należy kopalnia, Zbigniew Madej.

Decyzja o kosztownej inwestycji była podyktowana analizą ekonomiczną. Wykazała ona, że aby kopalnia była rentowna, musi wydobywać co najmniej 9,5 tys. ton węgla na dobę i zmniejszyć koszty. Najtańszy okazał się transport węgla na powierzchnię upadową.

Drążenie chodnika rozpoczęło się w lipcu 2002 roku z dwóch stron. Części drążone z powierzchni i z dołu połączyły się cztery lata później. Potem rozpoczęto instalowanie niezbędnej infrastruktury oraz montaż przenośników do transportu węgla na powierzchnię i transportu materiałów eksploatacyjnych na dół. Całość zakończono w styczniu tego roku.

Teraz węgiel, eksploatowany 400 metrów pod ziemią, trafia do podziemnych zbiorników; stamtąd mierzącym 850 metrów taśmociągiem dochodzi do upadowej, skąd przenośniki transportują go na powierzchnię. Upadowa ma długość 1.850 m i nachylenie 12 stopni.

Ukończenie tej najważniejszej dla kopalni inwestycji pozwoli przede wszystkim na uproszczenie modelu kopalni - po likwidacji ok. 2015 roku poziomu 800 m w starym polu wydobywczym zakładu, gdzie kończy się węgiel, "Marcel" będzie kopalnią jednopoziomową.

Inne zalety to m.in. możliwość transportu dużych urządzeń pod ziemię w całości (np. sekcji obudowy zmechanizowanej chodnika), obniżenie kosztów eksploatacji, zmniejszenie zatrudnienia przy transporcie o ok. 100 osób oraz bezpośrednia wysyłka węgla do zakładu przeróbczego, z pominięciem szybu, który z czasem ma być zlikwidowany.

Budowa upadowej w kopalni "Marcel" była największą taką inwestycją Kompanii Węglowej. W tym roku skupiająca 16 kopalń firma przeznacza na inwestycje ok. 850 mln zł. Pieniądze mają być skierowane głównie na prace przygotowawcze przy udostępnianiu nowych pokładów węgla oraz zakup i modernizację sprzętu.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!