XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W kopalni Kazimierz-Juliusz nadal pracuje ponad 220 osób

W kopalni Kazimierz-Juliusz nadal pracuje ponad 220 osób
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W kwartał po zakończeniu wydobycia w ostatniej czynnej w Zagłębiu Dąbrowskim kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu nadal pracuje tam ponad 220 osób. Ostatnią tonę węgla uroczyście wydobyto tam na powierzchnię pod koniec maja; wówczas w kopalni pracowało ok. 400 osób.

Sprawy górnicze to jeden z tematów kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. Pod koniec sierpnia premier Ewa Kopacz zaprosiła kandydatkę PiS na premiera Beatę Szydło do współpracy na rzecz śląskich górników. Wcześniej Szydło wezwała Kopacz do przedstawienia planu ws. polskiego górnictwa.

Ostatnią tonę węgla w Kazimierzu-Juliuszu wydobyto na powierzchnię 29 maja. Była to ostatnia pracująca jeszcze kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Przez poprzednie lata była spółką zależną Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Obecnie należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).



Jak przekazał PAP zastępca dyrektora Kazimierza-Juliusza Cezary Cebula, w kwartał po zakończeniu wydobycia w należącym do SRK zakładzie pracowało bezpośrednio ok. 50 osób. Większość prac przy obsłudze szybów i urządzeń trzeba było zlecić firmom zewnętrznym - w ten sposób pracuje ponad 150 osób. Dodatkowo prace zabezpiecza ponad 20 ratowników z Katowickiego Holdingu Węglowego.

W kopalni trwają przygotowania do jej likwidacji. Roboty polegają na demontażu i wydawaniu na powierzchnię urządzeń i maszyn, które można jeszcze zagospodarować. W tym roku planowane jest rozpoczęcie zamykania wyrobisk dołowych - w pierwszym etapie o łącznej długości ok. 3 km. Cała kopalnia ma ponad 32 km wyrobisk - ich likwidacja będzie rozłożona do końca 2016 r.

Prace z tym związane wymagają ciągłej obecności ludzi pod ziemią. Szyby przeznaczone do jazdy pracowników nadal więc są czynne; załoga zjeżdża i wyjeżdża w układzie trzyzmianowym. Innym szybem wywożone są urządzenia, pracują też peryferyjne szyby wentylacyjne. Po zakończeniu likwidacji dołu - i wyłączeniu wentylatorów oraz pomp - likwidacja powierzchni zakładu przewidziana jest do końca 2018 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W kopalni Kazimierz-Juliusz nadal pracuje ponad 220 osób

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!