W kopalni Brzeszcze powstanie stacja odmetanowania za 23,7 mln zł

W kopalni Brzeszcze powstanie stacja odmetanowania za 23,7 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kosztem ponad 23,7 mln zł w należącej do Kompanii Węglowej (KW) kopalni Brzeszcze powstanie nowa stacja odmetanowania. Ta położona w Małopolsce kopalnia należy do zakładów, gdzie ze złóż węgla wydziela się najwięcej metanu w Polsce.

"Budowa nowej, wysokoefektywnej ekonomicznie stacji odmetanowania umożliwi ujęcie, niezakłócone przesyłanie i sprzedaż metanu odbiorcom zewnętrznym, a w przyszłości wykorzystanie pozostałej ilości tego gazu jako czystego źródła energii na potrzeby kopalni" - poinformował we wtorek rzecznik KW Zbigniew Madej.

We wtorek Kompania zawarła umowę na budowę powierzchniowej stacji odmetanowania dla kopalni Brzeszcze z Przedsiębiorstwem Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki Carboautomatyka. Inwestycja ma być gotowa w niespełna półtora roku. Wykonawca został wyłoniony w przetargu.

Projekt nowej stacji odmetanowania w kopalni Brzeszcze zrodził się już kilka lat temu. Docelowo mogą znaleźć się tam także zasilane metanem silniki do produkcji energii.

Metan to gaz towarzyszący złożom węgla. Co roku w polskich kopalniach wydziela się ok. 850 mln m sześc. tego gazu. Tylko niespełna trzecia część z nich trafia do instalacji odmetanowania, a następnie jest w części wykorzystywana np. do produkcji energii. Pozostały metan odprowadzany jest do atmosfery, potęgując efekt cieplarniany.

Kopalnia Brzeszcze jest najbardziej metanową polską kopalnią. Gaz wydziela się w ścianach wydobywczych, wyrobiskach korytarzowych, drogach wentylacyjnych, a także jest ujmowany systemami odmetanowania w ścianach, przodkach chodnikowych oraz zza tam izolacyjnych.

Trafia do instalacji odmetanowania (gdzie tworzy się mieszanka metanowo-powietrzna) lub szybami wentylacyjnymi bezpośrednio w powietrze. W kopalni Brzeszcze praktycznie cały ujęty metan jest gospodarczo wykorzystywany, przede wszystkim na potrzeby zlokalizowanej w pobliskim Oświęcimiu firmy chemicznej Dwory. Pozostała część gazu wykorzystywana jest do opalania kotłów energetycznych Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!