Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W Kompanii Węglowej wdrożono Numeryczny Model Złoża

Autor: WNP.PL (DC)
22-12-2014 05:38
W Kompanii Węglowej wdrożono Numeryczny Model Złoża

Dzięki systemowi Kompania zbudowała centralną bazę zasobów geologicznych, uzyskując centralny i szybki dostęp do informacji o wyrobiskach i zasobach węgla.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W Kompanii Węglowej został wdrożony system informatyczny Numeryczny Model Złoża (NMZ), który pozwala na scentralizowane zarządzanie podziemnymi mapami górniczymi, a także budowę centralnego modelu złoża, zawierającego m.in. dane geologiczne, miernicze i górnicze.

- Numeryczny Model Złoża (NMZ) to system niezwykle innowacyjny i unikalny na polskim rynku IT. Dzięki temu, że system zawiera centralną bazę zasobów geodezyjno-geologicznych, możliwy jest centralny i szybki dostęp do informacji o wyrobiskach i zasobach górniczych. Ma to ogromne znaczenie np. dla optymalnego planowania produkcji, tworzenia planów ruchu zakładów, czy podniesienia bezpieczeństwa pracy - dzięki informacji o zagrożeniach górniczych. W systemie zastosowaliśmy środowisko Oracle WebLogic i Oracle SOA, w ramach którego udostępniane są usługi sieciowe, które z kolei udostępniają dane z systemu dla uprawnionych subskrybentów przez interfejs WWW - mówi Krzysztof Dembowy, dyrektor ds. sprzedaży z Asseco Poland.
System umożliwia prognozowanie wpływu eksploatacji na powierzchnię oraz centralne ewidencjonowanie i zarządzanie zasobami produkcyjnymi wielozakładowego przedsiębiorstwa górniczego.

Wdrożenie w Kompanii Węglowej było największym tego typu projektem w polskim górnictwie - systemem zostało objętych 14 kopalń KW (w tym cztery zakłady dwu-ruchowe).

Dzięki systemowi Kompania zbudowała centralną bazę zasobów geologicznych, uzyskując centralny i szybki dostęp do informacji o wyrobiskach i zasobach węgla. W kolejnych etapach system został dodatkowo rozbudowany o moduł zarządzania informacjami o próbach i parcelach geologicznych NMZ-GEO.

System NMZ zawiera centralną bazę zasobów geodezyjno-geologicznych w postaci map przestrzennych, dzięki czemu pozwala na jednoczesną pracę wielu użytkowników na jednej mapie oraz wykonywanie kompleksowych analiz geodezyjno-geologicznych w ramach rozproszonych geograficznie struktur wielozakładowych.

Główne moduły systemu, to: Centralna Składnica Danych o Złożu - baza danych zasobów mapowych w przestrzennej bazie Oracle Spatial oraz Centralny Moduł Numerycznego Modelu Złoża, który integruje wszystkie komponenty programowe systemu i zarządza przetwarzaniem oraz zapisem danych do bazy centralnej w układzie przestrzennych danych geograficznych. Prezentacja danych mapowych realizowana jest przez przeglądarkę internetową z wykorzystaniem funkcjonalności Oracle MapViewer.

Aplikacje systemu są opracowane w oparciu o platformę Oracle ADF i zarządzane przez serwer aplikacji Oracle WebLogic Server. Platformą technologiczną systemu jest baza danych Oracle Database 11gr2, wyposażona w opcję klastrową oraz partycjonowanie.

Środowisko serwerowe systemu pracuje w nowoczesnym Centrum Przetwarzania Danych KW, jest na bieżąco administrowane oraz monitorowane przez specjalistów Zakładu Informatyki i Telekomunikacji.

KOMENTARZE (14)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP