PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W Kompanii Węglowej odbyły się masówki

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
17-02-2016 06:31 |  aktualizacja: 17-02-2016 11:40
W Kompanii Węglowej odbyły się masówki
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

17 lutego br. organizacje związkowe przeprowadziły masówki informacyjne w kopalniach Kompanii Węglowej, podczas których mówiono o konflikcie dotyczącym średnich płac w roku 2016. Związkowcy dali zarządowi spółki czas do piątku na potwierdzenie, że przeciętne wynagrodzenia w firmie nie będą w tym roku niższe od ubiegłorocznych. Niezrealizowanie tego postulatu będzie oznaczać spór zbiorowy.

Związkowcy złożyli w Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) skargę na działania zarządu KW dotyczące wypłaty 14 pensji.
W piśmie skierowanym do zarządu Kompanii związki zażądały również "zachowania w roku 2016 bazowych przeciętnych wynagrodzeń w Kompanii Węglowej SA jak i w poszczególnych kopalniach i zakładach na poziomie 2015 roku". Powołały się przy tym na utrzymanie w mocy porozumienia z lipca ubiegłego roku, gwarantującego górnikom niezmienność zasad wynagradzania przez rok po przeniesieniu kopalń Kompanii do nowej spółki - Polskiej Grupy Górniczej, co ma nastąpić do końca kwietnia.

Ponieważ związkowcy wystąpili do zarządu Kompanii w tej sprawie na podstawie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, w praktyce niespełnienie ich żądania oznacza wszczęcie sporu zbiorowego. Zgodnie z ustawą, taki spór istnieje "od dnia wystąpienia do pracodawcy z żądaniami () jeżeli pracodawca nie uwzględnił wszystkich żądań w terminie określonym w wystąpieniu, nie krótszym niż 3 dni" - stąd czas dany zarządowi do piątku.

Rzecznik Kompanii Tomasz Głogowski potwierdził, że pismo związkowców wpłynęło do spółki, nie skomentował jednak jego treści. Przypomniał, że już wcześniej, podczas zakończonych niepowodzeniem rozmów na temat zasad wypłaty 14. pensji, strona społeczna warunkowała zawarcie porozumienia w tej sprawie od przyjęcia przez pracodawcę przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń dla kopalń i zakładów na rok 2016 na poziomie roku 2015.

"W celu kompromisowego rozwiązania, pracodawca zaproponował zachowanie wysokości przeciętnych wynagrodzeń w I kwartale roku 2016 na poziomie przeciętnych wynagrodzeń z I kwartału roku 2015. To oznacza, że wynagrodzenia miesięczne byłyby analogiczne, jak w I kwartale 2015 roku" - wyjaśnił rzecznik.

Jak informował już wnp.pl, zarząd Kompanii podjął decyzję, że 14 pensja za rok 2015 zostanie wypłacona w dwóch ratach. Pierwsza rata, w wysokości 30 proc., została już wypłacona 15 lutego br. a druga rata, w wys. 70 proc. nagrody, zostanie wypłacona 30 czerwca 2016 r. wraz z ustawowymi odsetkami za każdy dzień zwłoki.

Czytaj także: KW: 15 lutego pierwsza rata 14-tki

- Rozłożenie dodatkowej nagrody rocznej, tzw. 14-tki, na raty było koniecznością. Jesteśmy przekonani, że wszyscy pracownicy zrozumieją wyjątkowość sytuacji – napisał Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej w liście do załogi spółki.

Jak zapewnił, dla zarządu Kompanii Węglowej priorytetem jest zachowanie miejsc pracy i przetrwanie firmy wraz z 11 kopalniami 4 zakładami wchodzącymi w skład KW oraz pozyskanie inwestorów dla dalszego funkcjonowania spółki.

KOMENTARZE (151)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 919 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP