PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W Kompanii nowe zasady wypłacania odpraw emerytalnych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
26-08-2013 11:37
W Kompanii nowe zasady wypłacania odpraw emerytalnych
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Ostatnie rozmowy związków z zarządem Kompanii Węglowej zakończyły się podpisaniem aneksu zmieniającego zasady wypłacania odpraw emerytalnych.

Kwoty odpraw zwiększyły się, przy czym nowością jest wprowadzenie reguły, zgodnie z którą pracownik otrzyma odprawę, o ile odejdzie z kopalni do sześciu miesięcy po nabyciu uprawnień emerytalnych.
Jeżeli tego nie zrobi będzie mu przysługiwać odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Zgodnie z aneksem będą wypłacane następujące odprawy: - do 10 lat pracy - 8000 zł, po 10 latach pracy - 10500 zł, po 15 latach pracy - 13000 zł, po 20 latach pracy - 15500 zł, po 25 latach pracy - 17500 zł, po 30 latach pracy i powyżej - 20000 zł.

Pracownicy, którzy nabyli uprawnienia emerytalne do 31 maja 2013 roku, muszą podjąć decyzję o rozwiązaniu stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę przed końcem listopada. Wówczas zachowają wtedy prawo do otrzymania jednorazowej odprawy w jednej z wyżej wymienionych kwot.

Przechodzącym na rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, bądź chorobą zawodową przysługiwać będzie odprawa w wysokości nie niższej niż przysługująca po przepracowaniu 25 lat.

Negocjacje przebiegały w napiętej atmosferze. Związki wskazują, że rzutem na taśmę udało się im wywalczyć półroczny okres na decyzję o odejściu lub pozostaniu. Pracodawca chciał, żeby były to 3 miesiące.

Zarząd Kompanii postulował także, by sami pracownicy pilnowali momentu nabycia praw emerytalnych, a więc momentu, od którego liczyłby im się czas na podjęcie decyzji.

Związki były temu przeciwne, bowiem wskazywały na możliwość przeoczenia przez pracownika tego momentu, a brak deklaracji o odejściu przed upływem półrocznego terminu, byłby traktowany jako deklaracja chęci pozostania w kopalni. To natomiast pozbawiałoby górnika prawa do jednorazowej odprawy pieniężnej w razie rozwiązania stosunku pracy w związku z nabyciem prawa do emerytury.

Obie strony doszły do kompromisu - władze KW zgodziły się przejąć obowiązek pisemnego informowania pracownika o przewidywanym dniu nabycia uprawnień emerytalnych na 90 dni przed tą datą.

- Nasze uwagi korygujące niekorzystne dla pracowników rozwiązania zostały uwzględnione, więc zdecydowaliśmy się podpisać aneks - mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności. - Jeśli w Projekcie Programu Dostosowawczego Kompanii Węglowej na lata 2013-2015 zarząd zakłada zmniejszenie zatrudnienia o 10 tysięcy osób, z czym się nie zgadzamy, to najbezpieczniej byłoby zacząć właśnie od posiadających uprawnienia emerytalne. Bywa przecież tak, że przeciągają oni swoje odejścia nawet przez kilka lat, a to tylko stanowi dodatkowy argument dla rządzących, by obronione w 2005 roku z takim trudem branżowe zasady odchodzenia na emeryturę całkowicie znieść - podsumowuje Jarosław Grzesik.

KOMENTARZE (34)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP