XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W I kw. górnictwo sprzedało mniej węgla w kraju, więcej na eksport

W I kw. górnictwo sprzedało mniej węgla w kraju, więcej na eksport
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W marcu tego roku po raz pierwszy od wielu miesięcy zmniejszył się stan zwałów niesprzedanego węgla. To efekt spadku wydobycia oraz znaczącego zwiększenia eksportu w pierwszym kwartale br., przy spadku sprzedaży krajowej o blisko 3 proc. Spadły też ceny węgla.

Wskaźniki charakteryzujące górnictwo w pierwszym kwartale tego roku przekazał w piątek PAP katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, która na zlecenie resortu gospodarki monitoruje sytuację w sektorze węgla kamiennego.

Z danych wynika, że choć wydobycie węgla nadal jest wyższe od wielkości jego sprzedaży, węgla na przykopalnianych zwałach już nie przybywa. Spółkom węglowym udało się w pierwszym kwartale zwiększyć sprzedaż dzięki eksportowi. Nie udało się natomiast zahamować spadku cen.

W pierwszych trzech miesiącach roku kopalnie wydobyły 19,3 mln ton węgla, czyli o 3,2 proc. mniej niż przed rokiem. Odbiorców znalazło 18,8 mln ton surowca, to jest o 4,8 proc. więcej niż w tym samym okresie 2012 r. Różnica między ilością węgla wyprodukowanego i sprzedanego wyniosła w pierwszym kwartale 0,5 mln ton i taka ilość węgla trafiła na zwały.

W końcu marca na składowiskach leżało ok. 8,6 mln ton węgla (nie licząc zapasów w energetyce), wobec ponad 9 mln ton w końcu lutego. To jednak wciąż więcej niż np. w końcu grudnia ubiegłego roku (niespełna 8,4 mln ton) oraz 3,8 mln ton rok temu. Zapasy porównywalne wielkością do obecnych górnictwo miało ostatnio w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku.

W pierwszym kwartale br. kopalnie nadal nie mogły liczyć na ożywienie rynku krajowego, gdzie sprzedaż węgla spadła o blisko 3 proc. i osiągnęła ok. 16 mln ton. Energetyka kupiła ok. 1 mln to węgla mniej niż przed rokiem, mniej też kupiły ciepłownie. To efekt spowolnienia gospodarczego i zakończenia sezonu grzewczego. Więcej węgla sprzedano natomiast do koksowni oraz odbiorców indywidualnych i komunalnych.

2,8 mln ton trafiło na eksport. W tym samym czasie przed rokiem za granicę wysłano 1,5 mln ton węgla, nastąpił więc wzrost eksportu o ponad 86 proc. Trzy czwarte surowca kopalnie wyeksportowały za pośrednictwem katowickiej spółki Węglokoks.

Średnia cena węgla ogółem wyniosła w pierwszym kwartale 2013 r. 305 zł za tonę, co oznacza spadek o ok. 13,4 proc. w porównaniu do cen z pierwszego kwartału 2012. To przede wszystkim efekt spadku cen węgla koksowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W I kw. górnictwo sprzedało mniej węgla w kraju, więcej na eksport

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!