XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

W czwartek rozpoczyna się proces właścicieli Famuru

W czwartek rozpoczyna się proces właścicieli Famuru
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Oskarżeni o nielegalne kupno kościelnej ziemi i pranie brudnych pieniędzy Jacek i Tomasz D., twórcy grupy kapitałowej Famur, nie chcą dopuścić do rozpoczęcia swojego procesu. Ich prawnicy złożyli wniosek o umorzenie postępowania. Zarzucają prokuraturze błędy.

W czwartek przed katowickim sądem ma rozpocząć się proces, jakiego na Śląsku jeszcze nie było. Na ławie oskarżonych powinni zasiąść: Jacek D., założyciel grupy kapitałowej Famur, jego syn Tomasz, właściciel Famuru (z majątkiem 1,2 mld zł zajmuje 11. miejsce na liście najbogatszych Polaków), ich żony oraz dalszy z członków rodziny. Ich proces to efekt śledztwa w sprawie nieprawidłowości w działalności Komisji Majątkowej.

Nie wiadomo jednak, czy sprawa się rozpocznie, bo prawnicy rodziny D. (wśród nich Jacek Dubois, jeden z najlepszych polskich adwokatów) złożyli wniosek o umorzenie postępowania. Zarzucają w nim prokuraturze szereg błędów, a do wniosku dołączyli opinię prawną.

Sąd zajmie się wnioskiem obrony w czwartek o godz. 9.20. Jeśli go uwzględni, miliarder wraz z rodziną nie zasiądą na ławie oskarżonych, a sprawa zostanie umorzona. Jeśli odrzuci, dziesięć minut później prokurator Radosław Woźniak rozpocznie odczytywanie aktu oskarżenia.

Wyłudzenie i pranie brudnych pieniędzy

Członkom rodziny D. zarzucono wyłudzenie na podstawie fikcyjnego meldunku prawa do pierwokupu kościelnych gruntów oraz pranie brudnych pieniędzy. Sprawa wiąże się z podjętą w styczniu 2008 r. decyzją Komisji. Przekazała ona wtedy ziemię Towarzystwu Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta, które działała przy krakowskim zakonie albertynek. Była to rekompensata za mienie utracone w czasach PRL-u. Towarzystwo dostało kilkaset hektarów w okolicach Pyskowic, Wieszowej, Świerklańca i Zabrza. Prawie natychmiast wystawiło te tereny na sprzedaż. Pośrednikiem w tej transakcji był Marek P., były oficer śląskiej SB, który przed Komisją Majątkową reprezentował interesy instytucji kościelnych.

Zgodnie z przepisami prawo pierwokupu tych terenów mogli mieć zamieszkujący tam rolnicy indywidualni. W innym przypadku o ziemię mogli się ubiegać ich obecni dzierżawcy lub Agencja Nieruchomości Rolnych skarbu państwa. Marek P. sprzedał jednak część otrzymanych przez Towarzystwo gruntów Jackowi D. i Tomaszowi D. Jak to możliwe? Według prokuratury miliarderzy, nabywając ziemię, posługiwali się fikcyjnym meldunkiem i złożyli oświadczenie, że są rolnikami indywidualnymi. CBA ustaliło, że nie uprawiali roli i mieszkali gdzie indziej. Mimo to kupili prawie tysiąc hektarów kościelnych gruntów. Wartość części z nich była wielokrotnie zaniżona.

Zabezpieczenie warte 29 mln zł

Podobnie miał działać zięć Jacka D. Potem cała trójka przekazała grunty w formie darowizny lub odsprzedała swoim żonom . Według prokuratury było to pranie brudnych pieniędzy. Gliwiccy prokuratorzy zabezpieczyli rodzinie D. na poczet przyszłych kar kupione od Kościoła nieruchomości o wartości 29 mln zł. D. od kilku lat są jednym z największych darczyńców archidiecezji katowickiej. Przyjaźnią się też z biskupem Piotrem Liberą, byłym sekretarzem Episkopatu Polski, który powołał na członka Komisji Majątkowej szefową biura zarządu Famuru.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W czwartek rozpoczyna się proces właścicieli Famuru

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!