Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Uszko, KW: nie mamy pieniędzy na inwestycje w kopalni Knurów-Szczygłowice

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
14-01-2014 11:29
Uszko, KW: nie mamy pieniędzy na inwestycje w kopalni Knurów-Szczygłowice
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Jastrzębska Spółka Węglowa specjalizuje się w węglu koksowym, natomiast my nie mamy pieniędzy na inwestycje w kopalni Knurów-Szczygłowice - mówi Marek Uszko, wiceprezes KW ds. produkcji, koordynator prac zarządu spółki.

W Kompanii Węglowej mamy na razie sytuację patową. Dotychczasowe negocjacje na linii zarząd-związki dotyczące programu restrukturyzacji spółki do 2020 roku nie przyniosły rezultatów.
Kontynuacja rozmów odbędzie się w środę 15 stycznia. Związki nie zgadzają się między innymi na to, żeby Kompania Węglowa sprzedała kopalnię Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Według związkowców sprzedaż tej przyszłościowej kopalni nie rozwiąże problemów spółki. Związkowcy obawiają się, że niedługo później Kompania może chcieć sprzedać kolejne aktywa.

W czwartek 9 stycznia w sejmowych obradach Nadzwyczajnej Komisji do spraw Energetyki i Surowców Energetycznych poruszono między innymi kwestię obecnej sytuacji Kompanii Węglowej.

Marek Uszko odniósł się też wtedy do planowanej sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice.

- Kompania Węglowa chce koncentrować się na węglu energetycznym - zaznaczył Marek Uszko. - Jastrzębska Spółka Węglowa specjalizuje się w węglu koksowym, natomiast my nie mamy pieniędzy na inwestycje w kopalni Knurów-Szczygłowice.

Marek Uszko przypomina, że w 2013 roku Kompania Węglowa obchodziła jubileusz dziesięciolecia i przez ten czas wzięła na swoje barki praktycznie całość programu dotyczącego reformy górnictwa w Polsce.

W momencie powstania Kompania Węglowa zatrudniała niemal 85 tys. pracowników, aby na koniec 2013 roku zmniejszyć tę liczbę do ponad 55 tysięcy.

- W ciągu dziesięciu lat Kompania Węglowa przeszła proces restrukturyzacji finansowej - przypomina wiceprezes Marek Uszko. - Z własnych środków uregulowaliśmy 1,7 mld zł zadłużenia odziedziczonego po pięciu spółkach węglowych. Do spłaty pozostało nam jeszcze 337 mln zł, co nastąpi w 2015 roku. Tym samym proces restrukturyzacji finansowej Kompanii zakończy się pomyślnie.

Marek Uszko wskazuje, że kryzys na rynku węgla dotknął głównie Kompanię Węglową. Ceny spadły o 15,5 proc, co spowodowało, że przychody firmy zmniejszyły się w porównaniu do 2012 roku o około 1 mld zł.

Spółka wdrożyła plan naprawczy ograniczając koszty o 5 proc,. czyli około 800 mln zł. Jednakże spadek cen węgla był na tyle dotkliwy, że spółka wygenerowała stratę na działalności operacyjnej. Sytuację pozwoliła ustabilizować emisja obligacji, ale niezbędne stało się wdrożenie program naprawczego.

KOMENTARZE (17)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP