XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Usunąć kłody spod nóg tym, którzy chcą inwestować w projekty wydobywcze

Usunąć kłody spod nóg tym, którzy chcą inwestować w projekty wydobywcze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Polsce inwestorzy chcą budować nowe kopalnie. Cieszą inwestycje zapowiadane w przemyśle wydobywczym. Jednak niestabilność prawa przeszkadza w ich realizacji - zaznaczali uczestnicy sesji poświęconej nowym projektom wydobywczym, która odbyła się 8 maja w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Inwestorzy wskazują, że przykładowo w przypadku miedzi i srebra uchwalono nową ustawę w celu załatania dziury budżetowej. Rząd musiał działać szybko, więc nie mógł do końca przeanalizować skutków. A ta ustawa zniechęca inwestorów.

Miedź i srebro obarczono daniną stawiającą Polskę w bardzo niekorzystnym świetle w świecie. Nowy reżim podatkowy w Polsce tworzy istotną barierę dla nowych inwestycji w sektorze. Przede wszystkim z tego względu, że wprowadzony podatek nie uwzględnia kosztów produkcji miedzi i nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

Obecny kształt systemu fiskalnego dla branży wydobycia miedzi sprawia, że Polska pozostaje krajem mniej atrakcyjnym dla inwestorów z zagranicy w porównaniu do innych państw.

Kolejną kwestią jest sporne opodatkowanie wyrobisk górniczych, powracające niczym bumerang.

- Obecnie trwają walki między przedsiębiorcami a samorządowcami o to, kto ma rację - zaznacza Mirosław Taras, prezes zarządu Kompanii Węglowej. - Przeszkadza zatem ta niestabilność dotycząca warunków podatkowych. Poza tym uzyskanie zgody środowiskowej na eksploatację to droga przez mękę. Często trwa to nawet i ze dwa lata. Należy to zmienić, by inwestorzy sprawnie mogli przechodzić kolejne szczeble administracyjne.

Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej wskazuje, że niestabilny system prawny przekłada się na koszty finansowania. Banki uznają niestabilny system prawny jako ryzyko, co przekłada się na większe koszty.

Niestabilny system prawny spowodował, że przedsiębiorcy górniczy sądzą się z samorządami.

- Jeżeli będziemy zmuszeni windykować środki z gmin, może to oznaczać dramat dla niektórych samorządów - zaznacza prezes Zagórowski. - Często inwestycję istotną z punktu widzenia gospodarki państwa, może zablokować wójt danej gminy.

Oczywiście wiele zależy od tego, na jakim terenie chce się inwestować w nowe kopalnie. Przykładowo na Lubelszczyźnie wójtowie chcą tych inwestycji i zabiegają o nie.

- Na Lubelszczyźnie jest bieda, wójtowie liczą na powstanie nowych miejsc pracy - podkreśla Mirosław Taras. - Inaczej to może wyglądać w zurbanizowanym rejonie.

W podobnym tonie wypowiada się były wiceminister gospodarki Jerzy Markowski.

- Im większe bezrobocie w danym rejonie, tym większy entuzjazm w podejściu do inwestycji - zaznacza Jerzy Markowski. - Okres uzyskania koncesji eksploatacyjnej trwa u nas dłużej niż wybudowanie kopalni. To nie jest normalne! Poczucie strachu przed deficytem energii powoduje, że mamy chyba swoje pięć minut na inwestycje w górnictwie węgla kamiennego.

Kopalnię planuje wybudować m.in. Kopex. Józef Wolski, prezes Kopeksu, wskazuje, że najpierw trzeba mieć akceptację społeczną dla inwestycji.

- Stąd nasze pierwsze kroki były skierowane do gmin - zaznacza prezes Wolski. - Dopiero przy pełnej akceptacji gmin zdecydowaliśmy się, by inwestycję realizować. Przeszkadza głównie nieprecyzyjność przepisów. Sądzę, że do końca tego roku otrzymamy koncesję eksploatacyjną. I rozpoczęcie budowy kopalni ruszy w roku 2015.

W Polsce trzeba więc uprościć ramy regulacyjne i ustawodawcze, by inwestorzy nie wybierali innych lokalizacji.

Jerzy Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Usunąć kłody spod nóg tym, którzy chcą inwestować w projekty wydobywcze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!