XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Upada mit górnika - wyniki badań opinii publicznej

Upada mit górnika - wyniki badań opinii publicznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wspierając przygotowania do organizowanej przez PTWP konferencji Górnictwo 2011 redakcja Dziennika Zachodniego przeprowadziła sondaż na temat odbioru branży w społeczeństwie. W Bytomiu, Katowicach, Sosnowcu i Jastrzębiu Zdroju ankieterzy przepytali w sumie 400 osób.

Upada mit górnika jako osoby dobrze ustawionej, świetnie zarabiającej. Ta branża bardziej niż z dobrobytem kojarzy się nam teraz z walącymi się z powodu szkód kamienic w Bytomiu, tragicznymi wypadkami w Halembie i Wujku-Śląsk oraz płonącymi oponami podczas strajków. Zdaniem mieszkańców Bytomia, Katowic, Sosnowca i Jastrzębia Zdroju praca w kopalni nie jest już bynajmniej powodem do dumy.




Dobrobyt jako skojarzenie z górnictwem najczęściej wymieniali katowiczanie (38,5 proc.). Być może dlatego, że to tutaj mieszczą się siedziby zarządów Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i wielu innych powiązanych z tą branżą spółek.

W Bytomiu co prawda doceniają profity płynące z kopalni, ale też najbardziej podkreślają straty dla miasta i jego mieszkańców. Więcej niż co trzecia osoba kojarzy górnictwo ze szkodami górniczymi, a niemal wszyscy (ponad 89 proc.) ankietowani odpowiedzieli, że spółki rekompensują szkody w stopniu niewystarczającym lub w ogóle. Trudno się dziwić takim opiniom. Bytom to miasto, które przez szkody ucierpiało najbardziej w regionie. 

W Sosnowcu branża najczęściej kojarzyła się ze strajkami . Taką odpowiedź zaznaczyło 31 proc. Więcej (43 proc.) - w Bytomiu. W Jastrzębiu Zdroju co piąta osoba, a w Katowicach co dziesiąta.

Jastrzębianie najmniej odczuwają wpływ szkód górniczych na swoje życie. Tylko 15 proc. kojarzy je z branżą. Natomiast co 4. - z wypadkami w kopalniach.

Skoro nasze górnictwo oddziałuje aż tak bardzo niekorzystnie na środowisko to jak rekompensuje szkody? Zdecydowana mniejszość respondentów (zaledwie 25,3 proc.) uważa, że szkody te naprawiane są należycie. Zwycięża jednak przekonanie, iż "naprawy" są niezadowalające (35,3proc.) lub że niemal w ogóle tego się nie robi (17,5proc.). 




Jastrzębianie i katowiczanie są zdania, że spółki węglowe dobrze wywiązują się z obowiązku naprawiania szkód. Najgorszego zdania o kopalniach są bytomianie. Natomiast najbardziej wyważone opinie na ten temat były w Sosnowcu.

Sondaż DZ przeprowadzili ankieterzy Marketing Research Group.

Druga część prezentacji danych w poniedziałek.

Więcej o konferencji Górnictwo 2011
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Upada mit górnika - wyniki badań opinii publicznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!