PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ulga w akcyzie od energii elektrycznej nie dla górnictwa?

Autor: Michał Zwyrtek (PwC)
17-07-2015 13:44
Ulga w akcyzie od energii elektrycznej nie dla górnictwa?

Pomimo że nominalnie wydatki na energię elektryczną w kopalniach węgla kamiennego są bardzo wysokie, ich procentowy udział w produkcji sprzedanej może nie osiągnąć pułapu 3 proc.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Przewidziane w Programie dla Śląska preferencje dla przemysłu energochłonnego mogą nie objąć jednego z największych pracodawców województwa śląskiego, jakim są kopalnie węgla kamiennego. Dlaczego? - pisze o tym Michał Zwyrtek z biura PwC w Katowicach.

Rada Ministrów przyjęła 14 lipca br. poprawkę do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Ma ona na celu realizację postulatów Programu dla Śląska - „Śląska 2.0”.
Czytaj także: Wsparcie dla firm energochłonnych. Rząd za zmianami w akcyzie

Zakłada ona wprowadzenie nowych zwolnień od akcyzy dla energii elektrycznej wykorzystywanej:

1. do celów (i) redukcji chemicznej, (ii) w procesach elektrolitycznych, (iii) procesach metalurgicznych i (iv) procesach mineralogicznych;
2. przez przedsiębiorstwa, w przypadku których wskaźnik energochłonności przekracza 3%.

Skorzystanie z przedstawionych zwolnień będzie wymagało spełnienie dodatkowych warunków.

Regulacje dotyczące zwolnienia przewidzianego dla wskazanych procesów wymagają, by energię elektryczną wykorzystał podmiot będący podatnikiem akcyzy od tej energii oraz składania miesięcznych oświadczeń o ilości wykorzystanej energii i sposobie jej wykorzystania. Wykorzystanie energii w tych procesach daje prawo do uzyskania pełnego zwolnienia od akcyzy.

Drugie zwolnienie dla zakładów energochłonnych przyjmie formę zwrotu części akcyzy od wykorzystanej energii elektrycznej. Zakładem energochłonnym będzie zakład, w którym udział kosztów wykorzystanej energii elektrycznej w wartości produkcji sprzedanej w roku podatkowym, za który składany jest wniosek o zwrot przekroczy 3%. Jeżeli wskaźnik energochłonności będzie niższy, przedsiębiorcy nie będzie przysługiwało prawo do otrzymania zwrotu – zgodnie z projektem nie będzie on podmiotem energochłonnym.

Omawiane przepisy przewidują, że zwrot będzie dokonywany na pisemny wniosek, do którego konieczne jest załączenie opinii biegłego rewidenta potwierdzającej prawidłowość wyliczenia udziału kosztów wykorzystanej energii elektrycznej w wartości produkcji sprzedanej w roku podatkowym.

Przywilej dotyczył będzie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą zaklasyfikowaną do grupowania PKD wskazanego w projekcie ustawy. Katalog uprzywilejowanych działalności otwierają zakłady wydobywające węgiel kamienny. Ponadto szanse na zwolnienie z akcyzy na podstawie przedmiotowych przepisów mają między innymi przedsiębiorcy zajmujący się wydobyciem rud metali, wydobyciem kamienia ozdobnego i kamienia wykorzystywanego w budownictwie, gipsu, kredy i łupków, niektórzy producenci z branży spożywczej, alkoholowej, włókienniczej, chemicznej, elektronicznej, producenci wyrobów tartacznych, papieru, ceramicznych wyrobów sanitarnych, płytek, cegieł oraz producenci z branży metalurgicznej.

KOMENTARZE (11)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

37 204 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 919 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP