PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ulga w akcyzie na energię dla górnictwa tylko na papierze?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
07-08-2015 06:01
Ulga w akcyzie na energię dla górnictwa tylko na papierze?
fot. Andrzej Wawok

Sejm RP przyjął na posiedzeniu 24 lipca 2015 roku ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone do ustawy poprawki przewidują, że z ulgi na akcyzę na energię elektryczną będą mogły skorzystać także kopalnie węgla kamiennego oraz koksownie. Eksperci wskazują jednak, że nadal w praktyce, korzystanie z preferencji akcyzowych będzie dla wielu kopalń niemożliwe.

- Uchwalona przez Sejm ustawa zawiera nowe regulacje wprowadzające ulgi w akcyzie na energię elektryczną wykorzystywaną w procesie wydobycia i przeróbki węgla kamiennego na terenie zakładu górniczego przez podmiot będący podatnikiem akcyzy oraz w produkcji koksu w procesie odgazowania węgla kamiennego w temperaturze 950 stopni Celsjusza przez podmiot będący podatnikiem akcyzy. Ulgi dla tych zakładów będą w postaci obniżonej stawki akcyzy w wysokości 3.00 zł za megawatogodzinę, tj. stawkę stanowiącej 15 proc. stawki podstawowej, która wynosi 20 zł. Ulga taka mogłaby być znaczącym udogodnieniem dla śląskich kopalń – wyjaśnia Michał Zwyrtek, wicedyrektor w zespole podatków w PwC.
W jego ocenie, ustawa w nowej odsłonie zdaje się rozwiązywać problem zakładów górniczych, jednak nadal posiada ona wady, które mogą uczynić korzystanie z ulg bardzo trudnym, albo w ogóle niemożliwym.

- Ustawodawca dostrzegając, że wprowadzane pierwotnie w opisywanej poprzednio poprawce do projektu ustawy zwolnienia mogą nie przynieść oczekiwanych na Śląsku skutków, zdecydował się dodać przepisy obniżające stawkę akcyzy dla kopalń węgla kamiennego oraz koksowni. Duże kontrowersje budzi jednak fakt, że z obniżonych stawek nie będą mogły korzystać kopalnie węgla brunatnego, co stawia kopalnie węgla kamiennego na uprzywilejowanej pozycji. Sytuacja ta, na pewno korzystna dla Górnego Śląska, zaburza jednak zasady równej konkurencji w branży wydobywczej paliw stałych – dodaje Michał Zwyrtek.

Zwraca przy tym uwagę, że ustawodawca zdaje się zauważać możliwe konsekwencje proponowanych zmian, dlatego aby tej konkurencji nie zaburzać, stosowanie obniżonych stawek zawiesił do czasu ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach ze wspólnym rynkiem. Zdaniem ekspertów, szansa na uzyskanie pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej jest mało prawdopodobne.

- Prowadzi to do wniosku, że kopalniom zaproponowano ulgi wyłącznie na papierze, ponieważ, po pierwsze w dużej części nie osiągną wskaźników energochłonności uprawniających do zwolnienia z akcyzy, a po drugie, możliwość korzystania z obniżonej stawki akcyzy uzależniona jest od mało prawdopodobnej pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej. W praktyce, korzystanie z preferencji akcyzowych, będzie dla wielu kopalń niemożliwe – dodaje Michał Zwyrtek.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP